Rozdílné verze filmu Andrej Rublev
Andrej Rublev (1966)
Související odkazy:
 + detaily k filmu
 + Rublev vs. Rublev

 + film na VHS/DVD
 + Fotogalerie

Tarkovského problémy se schválením filmu a s několik let trvajícími pokusy o jeho uvedení do distribuce se odrazily také v existenci několika verzí filmu, které se liší nejen svou délkou, ale také řazením některých záběrů, umístěním hudby, dialogů nebo ruchů.

První a nejúplnější verze filmu, která byla v roce 1966 představena schvalovací komisi, měla délku 197 minut (verze A - k tomu ale srovnej chronologii vzniku filmu). Film ale nebyl schválen a jako jediný "pardon" mu bylo umožněno uvedení na festivalu v Cannes, ovšem až o dva roky později. Tarkovskij mezitím doma nadále bojoval s úřady o schválení filmu do distribuce, což se mu nakonec povedlo až v roce 1971 jen s pomocí kompromisu: sám přistoupil na zkrácení původní verze na délku 178 minut (verze B).

Takto upravený snímek byl poté schválen do distribuce jak v SSSR, tak v zahraničí. Objevil se i v našich kinech a ve vysílání České televize. Je také nejčastější verzí filmu distribuovanou na videokazetách a v roce 2002 byl vydán na DVD (vyd. Ruscico/Artificial Eye).

Bez souhlasu Tarkovského vznikly v SSSR později ještě dvě kratší verze o délce 165 minut a 145 minut. Původní verzi (A) mohli diváci oficiálně poprvé spatřit až na moskevské přehlídce Tarkovského filmů v roce 1988. K širšímu publiku se tato verze dostala až přičiněním amerického vydavatelství Criterion Collection, které ji nejdříve vydalo na Laserdiscu a v roce 1998 na DVD.

Řadu dalších zmatků způsobují rozdílné údaje vydavatelů filmu na nosičích VHS nebo DVD, které jsou často zapříčiněny technickými důvody rozdílných obrazových norem NTSC a PAL.

Popis rozdílů mezi autorskou a distribuční verzí filmu naleznete ve srovnání Rublev vs. Rublev.
(poslední update: 24. ledna 2005)    
TOPlist
© 2001-2016 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2016
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


Prezentace na síti Facebook a G+