Studentské filmy
Snímek z natáčení Zabijáků (1958)
Během studia na VGIKu natočil Tarkovskij ve vlastní režii dva krátké filmy - ateliérové cvičení Zabijáci (1956) a větší produkci Dnes propustka nebude (1958). Studium završil absolventským filmem středometrážního formátu Válec a housle (1960).
Práva na filmy náleží stále filmové škole VGIK. Její filmový archiv podléhal v minulých letech občasnému úklidu, který spočíval v záměrném ničení méně významných snímků, jež se tak mohly zachovat jen v příležitostných kopiích. Podle Nostalghia.com má VGIK dva oddělené archivy, jeden na barevný a druhý na černobílý materiál. Černobílé snímky jsou uloženy v podkroví hlavní budovy. Některé snímky byly vyrobeny ve spolupráci s televizí a zachránily se tak v jejím archivu. V polovině 80. let byla většina tohoto archivu převedena na video a podle pamětí Alexandra Gordona (z roku 1990) pak zničena. To se mělo týkat i krátkého filmu Dnes propustka nebude, jehož negativ byl ale v 90. letech nalezen. Snímek Zabijáci je na VGIKu archivován dodnes, i když jen v pozitivní kopii. Negativ se nezachoval.
V níže uvedeném přehledu se podrobně nerozepisuji o absolventském snímku Válec a housle.


Zabijáci (1956)
Ubijcy
SSSR 1956, 19 min.
čb, 1.33:1, 450m, mono
Výroba: VGIK
Režie: Maria Bejku, Alexander Gordon, Andrej Tarkovskij
Námět: Ernest Hemingway, povídka The Killers
Scénář: Alexandr Gordon, Andrej Tarkovskij
Kamera: Alexandr Rybin, Alfred Álvarez
Pedagogické vedení: Michail Romm (režie), A. V. Galperin (kamera)
Hrají: Julij Fajt (Nick Adams), A. Gordon (George), Valentin Vinogradov (Al), Vadim Novikov (Max), Jurij Dubrovin (1. návštěvník), A. Tarkovskij (2. návštěvník), Vasilij Šukšin (Ole Anderson).


Ateliérové cvičení, jehož zadání znělo: malá skupinka, interiér a příběh s velkým dramatickým nábojem. Podle svědectví Alexandra Gordona si vzhledem k omezeným finančním prostředkům VGIKu museli studenti navzájem vypomáhat v hereckém obsazení i v obstarávání rekvizit. Replika amerického baru byla postavena ve školním ateliéru. Film byl natočen bez hudby, jen s dialogy a občasným pískáním náznaku melodie. Vedoucímu studijní skupiny Michajlu Rommovi se Zabijáci údajně líbili.
[vzpomínka Alexandra Gordona (anglicky)]

Podle svědectví Mariny Tarkovské koloval v 90. letech film v pirátské kopii ve Francii na videokazetách. Zdroj tohoto materiálu je neznámý. V roce 2003 vyšel film jako bonus na 2DVD společnosti Criterion Collection, které obsahuje dvě americké celovečerní adaptace Hemingwayovy předlohy (R. Siodmak, 1946 a Don Siegel, 1964). V roce 2003 vyšel film v Rusku také na videokazetě (společně s filmem Dnes propustka nebude a dokumentem Student Andrej Tarkovskij.
[rozhovor s Marinou Tarkovskou]
[recenze amerického DVD]
[recenze ruského DVD]
[detaily k VHS]
Dnes propustka nebude (1958)
Segodňa uvolnenija ne budet...
SSSR 1958, 47 min.
čb, 1.33:1, mono
Výroba: VGIK ve spolupráci s ústřední televizí
Režie: Alexandr Gordon, Andrej Tarkovskij
Scénář: Alexandr Gordon, I. Machovaja, Andrej Tarkovskij
Kamera: L. Bunin, E. Jakovlev
Hudba: J. Mackevičová
Zvuk: O. Polisonov
Výtvarník: S. Peterson
Vojenský konzultant: I. I. Sklifus
Vedoucí výroby: A. J. Kotošev
Pedagogické vedení: I. A. Žigalko, E. N. Foss, prof. Michail I. Romm, K. M. Venc (kamera)
Hrají: Oleg Borisov (kapitán Galin), A. Aleksejev (plukovník Tvelesiani), P. Ljubeškin (Veršinin), O. Mokšancev (Višňakov), V. Marenkov (Vasin), I. Kosuchin (Cignadze), L. Kuravlev (Morozov), S. Ljubišin (Sadovnikov), A. Smirnov, A. Dobronravov (doktor Kuzmin), N. Golovinová (Galinova žena), A. Tarkovskij (vojín).


Dramatický příběh o likvidaci zapomenuté válečné munice. Středometrážní film vznikl ve spolupráci s ústřední televizí a je uvozen věnováním ke 40. výročí vzniku Komsomolu. Natáčelo se v Kursku za účasti místních herců a obyvatel s podporou milice a armády. Film byl od 80. let nezvěstný a mělo se za to, že padl kolem roku 1970 za oběť likvidaci, kterou se čas od času na VGIKu čistil zdejší archiv od bezvýznamných snímků. V 90. letech byl ale náhodně objeven v poměrně zachovalém stavu a v roce 1997 uveden na Tarkovského retrospektivě v Moskvě.
[rozhovor s Alexandrem Gordonem]

V roce 2003 vyšel film v Rusku na videokazetě (společně se Zabijáky a dokumentem Student Andrej Tarkovskij).
[recenze ruského DVD]
[detaily k VHS]
(poslední update: 21. června 2004)    
TOPlist
© 2001-2016 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2016
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


Prezentace na síti Facebook a G+