Nostalgické DVD roku 2003


[2003]
[2004]
[2005]
[2006]
[2007]
[2008]
[2009]
První ročník ankety Nostalgické DVD roku proběhl během ledna 2004. Anketa byla zaměřena na DVD tituly, které musely splňovat následující kritéria:

1)Musí se jednat o titul, který vyšel v roce 2003.
2)Titul musí mít českou jazykovou podporu a to buď v podobě originální zvukové stopy (české filmy), dabingu nebo české sady titulků. Do hlasování lze zahrnout i disky, které mají slovenskou jazykovou podporu.
3)Dvou a vícediskové edice (či boxsety) se počítají jako jeden titul.
4)Nemusí se jednat o titul dostupný na našem trhu. Do hlasování lze zahrnout i tituly, které vyšly v jiných regionech a nemají kódování pro R2, pokud odpovídají výše uvedeným podmínkám.
5)Hlasovat lze jen jednou a jen pro jedno DVD!
6)Hlasování probíhalo od 1. do 31. ledna 2004!

Celkem se do hlasování zapojilo 90 hlasujících, kteří většinou využili připravený hlasovací formulář, jen dva účastníci hlasovali korespondenční formou. Všechny hlasy se rozdělily mezi 17 filmů, resp. disků. A výsledky? Tady jsou:

1. TENKRÁT NA ZÁPADĚ (1968)   24 hlasů (27%)
Once Upon a Time in the West
USA 1968, 165 min.
Režie: Sergio Leone

Leoneho legendární western byl dlouho očekávaným DVD titulem a jeho toužebné vyhlížení se nejspíš odrazilo i v největším počtu hlasů. Paramountský disk vyšel navíc v opravdu krásné úpravě, obrazová i zvuková složka jsou velmi kvalitní. Osobně jsem k TENKRÁT NA ZÁPADĚ poměrně rezervovaný což se mimo jiné ukázalo i v tom, že až při psaní tohoto „žebříčku“ jsem zjistil, že má disk kompletní českou podporu. O to líp.

2. TENKRÁT V AMERICE (1984)   16 hlasů (18%)
Once Upon a Time in America
USA 1984, 218 min.
Režie: Sergio Leone

Leoneho padesátiletá historie amerického podsvětí strhla podle mých zkušeností i ty diváky, jejichž zájmy leží obvykle v úplně jiných filmových sférách. Film je to velký a pro Leoneho jistě životní. Ke kvalitnímu přepisu je potřeba přičíst dobrou českou podporu (titulky i dabing), kterou obsahují i bonusy (titulky).

3. SLADKÝ ŽIVOT (1960)   13 hlasů (15%)
La dolce vita
Itálie 1960, 167 min.
Režie: Federico Fellini

Klasický film k němuž je zejména na Nostalghia.cz skoro zbytečné cokoli dodávat. Disk sice nenabízí bůhvíjaké množství bonusů, ale jeho devizou je mimořádně kvalitní přepis, a bezchybné české titulky. V neposlední řadě je pak nutné zmínit „hrdinství“ společnosti Vapet, která se rozhodla film na DVD uvést i přesto, že nehýří jasným komerčním potenciálem. Za SLADKÝ ŽIVOT patří Vapetu upřímný obdiv.
[recenze disku na Nostalghia.cz]

4.-5. PROLOMIT VLNY (1996)   7 hlasů (8%)
Breaking the Waves
Dánsko - Německo - Velká Británie 1996, 151 min.
Režie: Lars von Trier

Snímek si získal diváky jistě hlavně svým nábojem a autenticitou s níž tlumočí téma, které se v evropských filmech už skoro nenosí. Můžeme být opravdu šťastni, že se Artcam připojil ke skupině evropských společností, jež nové vydání filmu na DVD zařídily. Určitou vadou na kráse celého počinu je ale skutečnost, že dvojdisková edice nabízí i přes vysokou cenu českou podporu jen u samotného filmu.
[recenze disku na Nostalghia.cz (jednodiskové vydání)]


Charles Chaplin Collection (1920-1957)   7 hlasů (8%)
The Chaplin Collection
USA 1920-1957
Režie: Charles Chaplin

Podle mnohých událost roku. Kompletní kolekce dlouhých filmů Charlese Chaplina, kterou Warneři doplnili o hromady bonusových, v naprosté většině raritních materiálů. Vynikající obrazová i zvuková kvalita činí z celého boxu skutečnou lahůdku pro milovníky filmu, pravda pro českého diváka ošetřenou titulky jen u samotných filmů.


A jaké by bylo další pořadí? Vezmu to jen telegraficky: PRÁZDNINY V ŔÍMĚ, 6 hl. (7%); APOKALYPSA: REDUX, 4 hl. (5%) a ROZMARNÉ LÉTO, 4 hl. (5%). Po 1 hlasu (v přepočtu asi 1%) pak dostaly filmy ŽIVOT BRIANA, SUNSET BOULEVARD, MCCABE A PANÍ MILLEROVÁ, LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY, The Collected Shorts of Jan Svankmajer: Vol. 1, CASABLANCA, BARAKA, HRDINA a PIANISTA.

Závěrem si dovolím (teď už můžu) uvést své vlastní favority. Mezi zahraničními filmy jsem se velmi rozhodoval mezi chaplinovským boxem Charles Chaplin Collection a diskem s Felliniho SLADKÝM ŽIVOTEM. Nejen proto, že obě edice se nepochybně vejdou do zaměření Nostalghia.cz a celé ankety, ale obé jsou i kvalitně provedené, jde o tituly, jež lze počítat mezi klasiku a podle mého by neměly chybět žádnému opravdovému filmovému fanouškovi. Pro Chaplina hovořila úplnost boxu (kompletní celovečerní tvorba) a nabitost bonusovým materiálem, pro Felliniho jistě i současná absence jakéhokoliv česky vybaveného disku s jeho filmem... Nakonec jsem se přiklonil k disku s filmem SLADKÝ ŽIVOT, který sice nehýří bonusovým materiálem, ale váhy rozhodování na svou stranu převážil zejména díky tomu, že jde o ryze české vydání a ne o přivezený výlisek, zabalený do nového obalu. Díky tomu (ale nejen proto) bych si dovolil i společnost Vapet označit za vydavatele roku 2003 (SLADKÝ ŽIVOT, APOKALYPSA: REDUX, PIANISTA). Mezi českými filmy u mne pak jednoznačně zvítězil disk s filmem STARCI NA CHMELU z produkce společnosti FEX. Ta již v předloňském roce dokázala schopnost vydávat kvalitní české filmy v precizním provedení (LIMONÁDOVÝ JOE), letos to potvrdila unikátními widescreenovými a několikakanálovými STARCI NA CHMELU.

Děkuji všem, kteří se ankety zúčastnili a za rok se zde určitě sejdeme znovu. Objevilo se několik námětů na vylepšení ankety a společně s ohlášenými disky roku 2004 se lze těšit na doposud nevídanou úrodu „nostalgických“ disků. :-)

[Na Nostalghia.cz publikováno 31. 1. 2004]* * *
TOPlist


© 2002-2024 Nostalghia.cz
© 2002-2024 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]