Nostalgické DVD roku 2009


[2003]
[2004]
[2005]
[2006]
[2007]
[2008]
[2009]
Sedmý ročník ankety Nostalgické DVD roku proběhl v v prosinci 2009 a na začátku ledna 2010. Anketa byla zaměřena na DVD tituly, které musely splňovat následující kritéria:

1)Musí se jednat o titul, který vyšel v roce 2009.
2)Titul musí mít českou jazykovou podporu a to buď v podobě originální zvukové stopy (české filmy), dabingu nebo české sady titulků. Do hlasování lze zahrnout i disky, které mají slovenskou jazykovou podporu.
3)Dvou a vícediskové edice (či boxsety) se počítají jako jeden titul.
4)Nemusí se jednat o titul dostupný na našem trhu. Do hlasování lze zahrnout i tituly, které vyšly v jiných regionech a nemají kódování pro R2, pokud odpovídají výše uvedeným podmínkám.
5)Hlasovat lze jen jednou a jen pro jedno DVD!
6)Hlasování probíhalo od od 21. prosince 2009 do 10. ledna 2010!

Kategorie „Filmový titul na DVD“

Tato kategorie je založena na hodnocení exklusivity vlastního filmového titulu. Mělo by se tedy hlasovat pro takové DVD, které konečně přineslo dlouho očekávaný film. Primárně zde jde hlavně o DVD premiéry, do výběru bylo ale možné samozřejmě zařadit i zdařilé reedice. Vedlejší, či méně podstatný měl být v tomto případě ohled na bonusovou výbavu, obal či technické zpracování, pokud to ovšem nějak zvláště neovlivňuje podobu disku. Nominováno bylo 20 titulů, celkových 190 hlasujících se vyjádřilo ke 21 titulům či kolekcím.

1.
Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy)
Kolekce filmů Jima Jarmusche   64 hlasů (34%)
Levné knihy
USA 1980-1995
Režie: Jim Jarmusch

Levné knihy vydaly celkem šest filmů populárního amerického režiséra: TRVALÁ DOVOLENÁ, PODIVNĚJŠÍ NEŽ RÁJ, MIMO ZÁKON, TAJUPLNÝ VLAK, NOC NA ZEMI a MRTVÝ MUŽ. Jde o filmy z nejslavnějšího režisérova období, kdy se vyprofiloval jako svébytná tvůrčí osobnost a vysloužil si (nedobrovolně) nálepky ve stylu „nekorunovaný král amerického nezávislého filmu“. Řada z Levných knih doplnila dosud vydanou filmografii na českých DVD (u jiných vydavatelů) k téměř úplnosti. Technické zpracování disků lze označit za vyhovující, ve všech případech se jedná o „holé“ edice - na disku je uložen vždy pouze film s originálním zvukem a českými titulky.

2. TŘI BARVY: MODRÁ - BÍLÁ - ČERVENÁ   34 hlasů (18%)
North Video
1993-1994
Režie: Krzysztof Kiešlowski

Mezi širší veřejností asi nejpopulárnější Kiešlowského filmy, trilogie na motivy barev francouzské trikolóry a hesel „volnost, rovnost, bratrství“. Autorovo obratné mísení psychologických a mystických rovin příběhů spolu s místy až podbízivou hudbou a kamerou uhranulo publikum už v době svého uvedení na plátna kin. A zdá se, že diváci mu zůstali věrní. Filmy vyšly v „holých“ edicích a v pošetkové úpravě pro prodej na novinových stáncích. Vydavatelem bylo později zpracováno i balení obsahující všechny tři disky dohromady.

3. NOSFERATU: SYMFONIE HRŮZY   13 hlasů (7%)
Levné knihy
Německo 1922, 94 min.
Režie: F. W. Murnau

Jeden z nejslavnějších filmů všech dob, dodnes udivující svou expresivitou. Film je sice řazen do žánru hororu, je ale zřejmé, že tuto škatulku bohatě překračuje směrem k existenciálněji laděné výpovědi. Ač byl titul v anketě nominován samostatně, nelze nezmínit u stejného vydavatele ve stejném roce vydaný snímek KABINET DOKTORA CALIGARIHO (Levné knihy), snímek podobné esence a účinku.


Další pořadí: 9 hlasů (5%) - BÍLÁ HŘÍVA - ČERVENÝ BALÓNEK; 8 (4%) - ANDALUSKÝ PES, TŘETÍ MUŽ; 7 (4%) - PRÁZDNINY PANA HULOTA - MŮJ STRÝČEK, U KONCE S DECHEM; 6 (3%) - KABINET DOKTORA CALIGARIHO, MARKETA LAZAROVÁ - necenzurovaná verze; 5 (3%) - PRAVIDLA HRY; 4 (2%) - Kolekce filmů Ingmara Bergmana, POKÁNÍ, VTÁČIKOVIA, SIROTY A BLÁZNI; 3 (2%) - ZATMĚNÍ; 1 (1%) - CASANOVA, ČAPAJEV, KRÁSKA A ZVÍŘE, TOUHA, VÝCHOD SLUNCE (SUNRISE), ŠARLATOVÝ A ČERNÝ, JAN PALACH 69, RUSLAN A LUDMILA, VZPOMÍNKY A ZAPOMÍNÁNÍ.

Kategorie „Technické zpracování“

V této kategorii se oceňuje technické provedení disku, zejména transfer obrazu a zvuku, ale samozřejmě též další aspekty jako menu, komfort obsluhy disku, rychlost načítání ap. Nominováno bylo 8 titulů, celkových 131 hlasujících se vyjádřilo k 8 diskům.

1. Jan Špáta   86 hlasů (66%)
Verbascum
1964-1998, 575 min.
Režie: Jan Špáta

Naprosto jasný a zasloužený vítěz. Na čtyřdiskovém boxu se celkem 17 filmům Jana Špáty dostalo na naše tuzemské poměry mimořádné péče: všechny byly přepsány HD technologií v rozlišení 2K, pokud to bylo možné, jako výchozí materiál sloužily originální intermediáty, transfer byl obrazově i zvukově pečlivě restaurován a část filmů byla na HD nosiči dokonce vypravena do distribuce v kinech. Případy obdobné péče o digitalizovaný filmový materiál jsou u nás bohužel velmi řídké, o to víc si je pak nutné všímat podobných počinů.
[více o disku na Nostalghia.cz]

2. U KONCE S DECHEM   25 hlasů (19%)
FilmX
Francie 1960, 87 min.
Režie: Jean-Luc Godard

Slavné dílo J.-L. Godarda, jeden z nejoslnivějších debutů v dějinách kinematografie i jedna z ikon La Nouvelle Vague. Film vyšel v nejpečlivěji vedené stánkové edici u nás (FilmX) ve standardní úpravě, tedy za použití pečlivého přepisu a kvalitních titulků.

3. ZATMĚNÍ   6 hlasů (5%)
FilmX
Itálie 1962
Režie: Michelangelo Antonioni

Na technické provedení přepisu mimořádně citlivý film, jeden z vůbec nejnezapomenutelnějších Antonioniho majstrštyků. Stejně jako předchozí ohodnocený snímek dělá i tento titul čest ediční řadě FilmX.


Další pořadí dopadlo následovně: 5 hlasů (4%) VTÁČIKOVIA, SIROTY A BLÁZNI; 3 (2%) - KRÁSKA A ZVÍŘE, PRAVIDLA HRY; 2 hlasy (2%) - MARKETA LAZAROVÁ - necenzurovaná verze; 1 - (1%) - VÝCHOD SLUNCE (SUNRISE).

Kategorie „Bonusová výbava“

Kategorie speciálně zaměřená na "doprovodnou" část DVD disků, na bohatost a provedení bonusů. Nominováno bylo 5 disků, celkových 106 hlasů se rozdělilo mezi 6 kandidátů.

1. Jan Špáta   85 hlasů (81%)
Verbascum
1964-1998, 575 min.
Režie: Jan Špáta

V tomto ročníku asi jediný skutečně „bonusový“ kandidát, nabízející vedle samotných filmů také pohled do rodinné filmotéky Jana Špáty, fotografickou kolekci z rodinného i profesního alba, ukázku z restaurování filmů a pečlivě zpracovaný booklet, položku, která u tuzemských DVD filmů prakticky zcela vymizela. Za bonus lze považovat i dokument o Janu Špátovi z cyklu GEN.
[více o disku na Nostalghia.cz]

2. VTÁČIKOVIA, SIROTY A BLÁZNI   9 hlasů (9%)
SFÚ - SME
ČSSR 1969, 78 min.
Režie: Juraj Jakubisko

Jakubiskovo podobenství vyšlo v ediční řadě Slovenského filmového ústavu a deníku SME. Obdobně jako jiné tituly této řady obsahuje dobové archivní materiály: dobový filmový týdeník, ohlasy z tisku, profily tvůrců a fotogalerii.

3. SMUTEČNÍ SLAVNOST   7 hlasů (7%)
Bontonfilm
ČSSR 1969, 70 min.
Režie: Zdeněk Sirový

Jeden z nejprokletějších filmů éry 60. let, který se dočkal své oficiální premiéry až po dvaceti letech, vyšel na DVD společnosti Bonton. Ta film na disku doplnila svou standardní bonusovou výbavou: filmografií, fotogalerií a třemi rozhovory (Jaroslava Tichá, Eva Kantůrková, Pavel Taussig).


Další pořadí dopadlo následovně: 2 hlasy (2%) - PANNA ZÁZRAČNICA, VZPOMÍNKY A ZAPOMÍNÁNÍ; 1 (1%) - VÝCHOD SLUNCE (SUNRISE).

Kategorie „Ediční počin roku“

Touto „královskou“ kategorií měl být vybrán titul nebo jiný počin, který pokud možno vyváženě splňuje náročnější kritéria ze všech předchozích kategorií nebo je jinak výjimečný. Nominovány byly 4 počiny, celkových 152 hlasů se rozdělilo mezi 6 titulů.

1.
Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy) Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy)
Kolekce filmů Jima Jarmusche   75 hlasů (50%)
Levné knihy
USA 1980-1995
Režie: Jim Jarmusch

Vítěz kategorie „Filmový titul na DVD“ oslovil více než polovinu fanoušků (51%) i v kategorii „Ediční počin roku“. Jim Jarmusch prostě letí. Víc k tomu lze dodat jen něco mimo anketu: Vynikajícím doplňkem této kolekce může být kniha Jim Jarmusch: Rozhovory 1980-2000, vydaná nakl. Camera obscura, mj. zpracovaná ve formátu velikosti krabičky od DVD, takže v poličkách s DVD může kolekci Jarmuschových filmů krásně doplnit.

2. Jan Špáta   53 hlasů (36%)
Verbascum
1964-1998, 575 min.
Režie: Jan Špáta

Vítěz dvou předchozích kategorií, mimořádně pečlivě restaurované filmy s cenným bonusovým materiálem ve čtyřdiskovém boxu s obsáhlým bookletem - to vše podává zprávu o díle jednoho z nejopravdovějších českých filmařů. Společnosti Verbascum se povedl mimořádný kousek.

3.
Kolekce filmů Ingmara Bergmana (Levné knihy) Kolekce filmů Ingmara Bergmana (Levné knihy) Kolekce filmů Ingmara Bergmana (Levné knihy) Kolekce filmů Ingmara Bergmana (Levné knihy) Kolekce filmů Ingmara Bergmana (Levné knihy)
Kolekce filmů Ingmara Bergmana   13 hlasů (9%)
Levné knihy
1960-1980
Režie: Ingmar Bergman

Levné knihy pomalu ale jistě doplňují Bergmanovu filmografii o nové a nové tituly. Z díla jednoho z nejplodnějších světových filmařů se v loňském roce dostalo na česká DVD celkem 5 filmů: JAKO V ZRCADLE, ĎÁBLOVO OKO, HOSTÉ VEČEŘE PÁNĚ, TVÁŘ a ZE ŽIVOTA LOUTEK. Ke cti vydavateli slouží fakt, že v některých případech jde i o tituly, které nebyly v naší kinodistribuci uvedeny a patří spíš k opomíjeným Bergmanovým dílům. Jak jinak než přes DVD se s nimi tedy seznámit?


Další pořadí dopadlo následovně: 8 hlasů (5%) - MARKETA LAZAROVÁ - necenzurovaná verze; 1 (1%) - VÝCHOD SLUNCE (SUNRISE), WILD - řada dokumentů BBC.

V letošním ročníku ankety bylo odevzdáno celkem 579 hlasů ve všech kategoriích (v roce 2008 to bylo 659 hlasů, v roce 2007 pak 718). Většina hlasujících opět využila hlasovacích formulářů s nominovanými tituly. Možnost hlasovat mailem využilo 6 hlasující (bylo takto odevzdáno celkem 8 hlasů). Nejúspěšnějším titulem je po zásluze čtyřdiskový box Jan Špáta, který se na stupně vítězů „neprosadil“ pouze v první kategorii, další dvě vyhrál a v královské kategorii „Ediční počin roku“ musel ustoupit na druhé místo před kolekcí Jima Jarmusche, což je vzhledem k popularitě Jarmuschových filmů pochopitelné. Společnosti Verbascum lze opravdu blahopřát a nemůžu si ještě jednou odpustit dovětek, že péče, s jakou přistoupila k práci na celém boxu je příkladná a excelentní, ale bohužel mezi našimi vydavateli ojedinělá... Druhým velkým úspěchem je Kolekce filmů Jima Jarmusche (Levné knihy), která zvítězila ve dvou kategoriích („Filmový titul“ a „Ediční počin“). Vítězné tipy ve všech kategoriích lze označit za přesvědčivé, rozdíl počtu hlasů od druhého místa je ve všech případech výrazný, nejvíce v kategorii „Bonusová výbava“, kde box Jan Špáta zvítězil rozdílem 72% hlasujících. O další místa se podělily různé snímky nebo kolekce, těžko z nich vybírat hypotetické třetí místo celkové úspěšnosti. Teoreticky by se o ně mohly podělit Levné knihy (za disky NOSFERATU: SYMFONIE HRŮZY a Kolekci filmů Ingmara Bergmana) a ediční řada FilmX (za filmy U KONCE S DECHEM a ZATMĚNÍ).

Co lze z výsledků ještě vyčíst? Zatímco v loňském ročníku 2008 jsem měl jen subjektivní dojem, nyní jsem přesvědčen, že pro přidání hlasu v každé kategorii je u většiny hlasujících podstatnější sympatie k filmu, než naplnění parametrů dané kategorie (např. technické provedení, bonusy). To je ovšem problém, který pak podstatně zkresluje výsledky. Také se musím speciálně zastavit u kategorie „Bonusová výbava“ - tam byl od začátku jediný favorit, který dle mého splňoval kritéria originální a smysluplné bonusové výbavy, a to box Jan Špáta. Přiznám se, že jsem dlouho hledal nějaké alternativy a žádné rovnocenné vlastně nenašel. A to i v takové drobnosti jako je přiložený booklet. Kolikrát jste něco podobného u tuzemského DVD titulu viděli?

Alespoň výčet si zaslouží tituly, které se z různých důvodů nedostaly do nominací, ač bych je tam normálně zařadil. Kolekce filmů Jacquese Tatiho s panem Hulotem (Levné knihy) se na trh dostávala postupně těsně před zahájením ankety, dva tituly této řady - PRÁZDNINY PANA HULOTA, MŮJ STRÝČEK se do nominací ještě stihly dostat, další dva - PLAYTIME a JEDE, JEDE POŠTOVSKÝ PANÁČEK vyšly až po uzávěrce. Jinak bych Tatiho snímky do nominací zařadil patrně jako kolekci. - Druhým „smolařem“ pak je v zahraničí vydaný snímek F. W. Murnaua VÝCHOD SLUNCE (SUNRISE), který vyšel u předního evropského vydavatele starých filmů Masters of Cinema na Blu-ray i na DVD. DVD disk má „českou lokalizaci“, která se tam dostala jaksi mimoděk - vydavatel uložil na disk dvě rozdílné střihové verze filmu, z nichž jedna se dochovala v pražském Národním filmovém archivu a obsahuje české mezitiulky. Česká podpora tak sice vydavatelem zamýšlena nebyla, ale disk by myslím oprávněne v nominacích měl být. Důvod proč tam nebyl je jednoduchý - selhání lidského faktoru. V té záplavě titulů, které jsem při přípravě ankety procházel mi SUNRISE prostě uteklo... Nicméně i pro tyto tipy měli účastníci ankety možnost hlasovat emailem.

A jak jsem tipoval já osobně? Nejvíc rozhodování dala zabrat první kategorie, protože co upřednostnit? ZATMĚNÍ, U KONCE S DECHEM, PRAVIDLA HRY nebo TŘETÍHO MUŽE? Zvolil jsem nakonec „dvojdisk“ ČERVENÝ BALÓNEK - BÍLÁ HŘÍVA, protože na rozdíl od předchozích titulů bych s vydáním obou Lamorissových snímků u nás nikdy nepočítal (i když v ediční řadě Netuctové filmy bych si je představit dokázal). A zbylé kategorie už byly jednoduché: po stránce technického zpracování, bonusové výbavy a vůbec edičním počinem roku je pro mne čtyřdiskový box Jan Špáta, letos jediný výrazný počin, který dle mého naplňuje představy o precizně zpracovaném DVD titulu.

Obecněji k trhu s DVD: Nepočítám-li specifický způsob prodeje disků Levných knih, asi největšího vydavatele „netuctových“ filmů (výhradně přes síť firemních prodejen), myslím, že v loňském roce podstatná část produkce DVD putovala k zákazníkům prostřednictvím stánkových titulů. Už nejen jako časopisecké přílohy, ale i samotní vydavatelé začali své snímky někdy výhradně, někdy jako reedice dříve vydaných titulů, dodávat přes stánky. Tento trend sebou myslím nese několik důsledků: disky na stáncích musí kvůli prodejnosti jít s cenou dolů, vydavatelé i u nestánkových titulů jsou tak nuceni pro zachování prodejnosti omezovat náklady, takže vydání většiny filmů jsou téměř vždy „holá“ (bez bonusů), často z nepříliš kvalitních levných podkladů bez dalšího masteringu a stále někdy i s nesprávnou specifikací (např. obrazový ořez).

Nástup Blu-ray disků se v tuzemské artové distribuci zatím nekoná, je to ale dozajista jen otázkou času. V zahraničí již je v prodeji řada titulů s českou jazykovou podporou a tento vývoj bude jistě pokračovat. Dochází tak ke kopírování vývoje z dob zavádění DVD na český trh - většina artové produkce je dostupná přes internetové eshopy v zahraničí. A určitě není již daleko doba, kdy se DVD stane přežitkem... a všechno začne nanovo.

Závěrem tradičně poděkování všem, kdo se svými hlasy ankety zúčastnili i všem, kteří nezištně anketu propagovali na svých webových stránkách i na stránkách některých periodik. Současně také blahopřeji výhercům. Zůstává otázka: „Jak dál?“ Jsem si skoro jist, že dosavadní styl ankety již v budoucnu nemá smysl. Z důvodů, které jsem osvětlil výše, se mi vysloveně příčí tipovat mezi disky, které vypadají jak vypadají (pošetky, bez bonusů, minimální mastering). O situaci s tituly na novém mediu Blu-ray nemám přehled a zatím si ho ani nehodlám dělat. Trh s DVD v příštím roce v důsledku nástupu Blu-ray sice nezanikne, ale jeho soumrak se určitě blíží. Odrazem toho všeho možná je i klesající počet hlasujících v posledních ročnících anket. Příští podoba této ankety, bude-li nějaká, tedy dozná určitě změn. Sám mám asi tak dvě představy, jejich případná realizace je ale otázkou ještě skoro celého roku. V tom si přejme co nejvíce dobrých a dobře prezentovaných filmů. I po letech existence formátu DVD je to, bohužel, přání na svém místě.

[Na Nostalghia.cz publikováno 11. 1. 2010]* * *
TOPlist


© 2002-2024 Nostalghia.cz
© 2002-2024 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]