Nostalgické DVD roku 2008


[2003]
[2004]
[2005]
[2006]
[2007]
[2008]
[2009]
Šestý ročník ankety Nostalgické DVD roku proběhl v v prosinci 2008 a na začátku ledna 2009. Anketa byla zaměřena na DVD tituly, které musely splňovat následující kritéria:

1)Musí se jednat o titul, který vyšel v roce 2008.
2)Titul musí mít českou jazykovou podporu a to buď v podobě originální zvukové stopy (české filmy), dabingu nebo české sady titulků. Do hlasování lze zahrnout i disky, které mají slovenskou jazykovou podporu.
3)Dvou a vícediskové edice (či boxsety) se počítají jako jeden titul.
4)Nemusí se jednat o titul dostupný na našem trhu. Do hlasování lze zahrnout i tituly, které vyšly v jiných regionech a nemají kódování pro R2, pokud odpovídají výše uvedeným podmínkám.
5)Hlasovat lze jen jednou a jen pro jedno DVD!
6)Hlasování probíhalo od od 22. prosince 2008 do 10. ledna 2009!

Kategorie „Filmový titul na DVD“

Tato kategorie je založena na hodnocení exklusivity vlastního filmového titulu. Mělo by se tedy hlasovat pro takové DVD, které konečně přineslo dlouho očekávaný film. Primárně zde jde hlavně o DVD premiéry, do výběru bylo ale možné samozřejmě zařadit i zdařilé reedice. Vedlejší, či méně podstatný měl být v tomto případě ohled na bonusovou výbavu, obal či technické zpracování, pokud to ovšem nějak zvláště neovlivňuje podobu disku. Nominováno bylo 23 titulů, celkových 207 hlasujících se vyjádřilo ke 25 diskům.

1. NOSTALGIE   47 hlasů (23%)
Zóna - Aerofilms
Itálie - SSSR 1983, 121 min.
Režie: Andrej Tarkovskij

Distribučně nejprokletější Tarkovského film, jako jediný z jeho filmografie se před rokem 1989 na plátna našich kin nedostal, uvedení v roce 1998 (Projekt 100) bylo po technické stránce katastrofální. I v zahraničí na DVD k dispozici dlouho jen ve špatné kvalitě. Ačkoliv se uvedení na český trh dle vydavatelského plánu čekalo, titul překvapil svou technickou kvalitou. Cenným bonusem je dokument Chrise Markera JEDEN DEN ANDREJE ARSEŇJEVIČE. Obohacení vydání o čtyřicetistránkový booklet z něj činí sběratelskou záležitost. Vítězství NOSTALGIE v této kategorii je i svérázným oceněním jubilejního desátého titulu ediční řady Netuctové filmy.
[více o disku na Nostalghia.cz]

2. CÍSAŘŮV PEKAŘ - PEKAŘŮV CÍSAŘ   25 hlasů (12%)
Filmexport
ČSR 1951, 144 min.
Režie: Martin Frič

Evergreen českých televizí slaví triumfální návrat do našich domácností prostřednictvím DVD. Ať už si o werichovském pojetí jakési primitivní lidové demokracie myslíte své, je PEKAŘ nezapomenutelný minimálně jako labutí píseň staré gardy Osvobozeného divadla a celé řady hereckých osobností, které se zde objevily v takové koncentraci, jako už nikdy poté. První zprávy o snaze vydat tento tiul na DVD jsou staré již několik let, pokud mne ale paměť neklame, křížily se s plány Národního filmového archivu na celkovou fyzickou restauraci filmové kopie, takže vydání DVD muselo počkat. Jak ukazuje úspěch PEKAŘE i v dalších kategoriích, toto čekání se vyplatilo.

3. KRÁSNÁ HAŠTEŘILKA   24 hlasů (12%)
Zóna - Aerofilms
Francie 1991, 229 min.
Režie: Jacques Rivette

Další titul z produkce Zóna - Aerofilms z řady Netuctové filmy. Freska Jacquese Rivetta zaujala české publikum už při svém uvedení ve filmových klubech, ohlas na DVD s tímto filmem je tedy částečně pochopitelný. Lze kvitovat odvahu vydavatele, vypustit na český trh film, který má téměř 4 hodiny čistého promítacího času, přičemž se jeho většina odehrává v malířském ateliéru, potažmo je jeho velká část nasnímána v detailech umělcových rukou. KRÁSNÁ HAŠTEŘILKA je důkazem, že tuzemský trh s DVD dokáže „snést“ i takové tituly. Pro vydavatele je to dobrá zpráva.
[více o disku na Nostalghia.cz]


Další pořadí: 16 hlasů (8%) - PŘÍPAD PRO ZAČÍNAJÍCÍHO KATA; 13 (6%) - OBĚŤ; 10 (5%) - VZESTUP; 9 (4%) - RODINNÝ PORTRÉT, STEZKY SLÁVY; 6 (3%) - 322, ANDĚL ZKÁZY, ČERVENÁ PUSTINA; 5 (2%) - CARMEN, VELKÁ ŽRANICE; 4 (2%) - BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK, DEN SEDMÝ, OSMÁ NOC; 3 (1%) - KOČÁR DO VÍDNĚ, NOC NEVĚSTY; 2 (1%) - SEDMIKRÁSKY, VELKÁ ILUZE; 1 (1%) - BÍLÝ ŠEJK, OVOCE STROMŮ RAJSKÝCH JÍME, SLNKO V SIETI, GAUNEŘI, PŘEDVÁNOČNÍ NOČNÍ MŮRA.

Kategorie „Technické zpracování“

V této kategorii se oceňuje technické provedení disku, zejména transfer obrazu a zvuku, ale samozřejmě též další aspekty jako menu, komfort obsluhy disku, rychlost načítání ap. Nominováno bylo 7 titulů, celkových 147 hlasujících se vyjádřilo k 7 diskům.

1. OBĚŤ   67 hlasů (46%)
Zóna - Aerofilms
Švédsko 1986, 143 min.
Režie: Andrej Tarkovskij

Vítězství tohoto dvojdisku je pro mne poněkud překvapivé. Ve srovnání s jinými loňskými novinkami je technická kvalita přece jen o (malý) stupínek horší. Nicmé ně vox populi rozhodl a výsledek je platný. Lze to určitě brát jako ocenění pro práci českého vydavatele, protože po čistě technické stránce lze české vydání OBĚTI bez váhání zařadit mezi technicky nejzdařilejší vydání tohoto filmu na DVD, přičemž všechny zahraniční novodobé edice filmu vycházejí ze stejného masteru. Jak se zdá, v Čechách si s ním poradili velmi dobře.
[více o disku na Nostalghia.cz]

2. NOSTALGIE   39 hlasů (27%)
Zóna - Aerofilms
Itálie 1983, 121 min.
Režie: Andrej Tarkovskij

Jubilejní desátý titul řady Netuctové filmy přinesl Tarkovského NOSTALGII v doposud nevídané kvalitě, která předčila nejen všechna dosud vydaná DVD s tímto filmem, ale i kvalitu filmových kopií uvedených v našich kinech - velmi dobrý obrazový i zvukový master, vyšperkovaný neobyčejně citlivými a výstižnými titulky Anny Kareninové. Disk přinesl českým divákům poprvé film v kvalitě, která odpovídá jeho významu.
[více o disku na Nostalghia.cz]

3. Levné knihy Levné knihy R. W. Fassbinder - Kolekce nejlepších filmů   19 hlasů (13%)
Levné knihy
Německo 1970-1982
Režie: R. W. Fassbinder

Vydání dvou boxů s filmy R. W. Fassbindera bylo překvapivé nejen samo o sobě, ale u tohoto vydavatele udivila i velmi dobrá kvalita obrazu a zvuku. Pro vydání byly použity nadprůměrné přepisy, takže oba boxy potěší nejen cenou a množstvím v nich zařazených filmů (celkem 7 celovečerních filmů a jeden biografický dokument), ale i sledováním nerušeným vadami obrazu a zvuku.


Další pořadí dopadlo následovně: 16 hlasů (11%) CÍSAŘŮV PEKAŘ - PEKAŘŮV CÍSAŘ; 4 (3%) - OVOCE STROMŮ RAJSKÝCH JÍME; 1 (1%) - ČERVENÁ PUSTINA, SEDMIKRÁSKY.

Kategorie „Bonusová výbava“

Kategorie speciálně zaměřená na „doprovodnou“ část DVD disků, na bohatost a provedení bonusů. Nominováno bylo 5 disků, celkových 141 hlasů se rozdělilo mezi 5 kandidátů.

1. Krásná hašteřilka (Zóna - Aerofilms) Příběh Marie a Juliena (Zóna - Aerofilms) KRÁSNÁ HAŠTEŘILKA + PŘÍBĚH MARIE A JULIENA   81 hlasů (57%)
Zóna - Aerofilms
Francie 1991/2003, 229/145 min.
Režie: Jacques Rivette

Svérázný „bonus“, kterým bylo samostatné vydání DVD s filmem PŘÍBĚH MARIE A JULIENA, dostupného pouze pro prvních 333 předplatitelů KRÁSNÉ HAŠTEŘILKY (dva filmy za cenu jednoho), slavil úspěch. Mj. také ukázal, že diváci asi více než klasické bonusy (rozhovory, dokumenty o natáčení, dokumentační materiál) oceňují celistvé filmové tituly (viz též 3. místo této kategorie).
[více o disku na Nostalghia.cz]

2. CÍSAŘŮV PEKAŘ - PEKAŘŮV CÍSAŘ   22 hlasů (16%)
Filmexport
ČSR 1951, 144 min.
Režie: Martin Frič

Dvojdisk přináší kromě dvou úplných verzí obou filmů také mnoho bonusového materiálu. Troufám si říct, že společnost FEX je u těchto „kmenových“ titulů naším nejpečlivějším vydavatelem bonusového materiálu. Divák může na dvojdisku shlédnout několik vzpomínek, přibližujících zajímavé zákulisí vzniku PEKAŘE, filmově-historický úvod, pohled historika na rudolfinskou dobu, zařazeny jsou i příspěvky o alchymii, historii divadelní hry, o golemovské legendě aj. Nechybí galerie plakátů, fotografií a základní biografické údaje tvůrců. Duši filmového fanouška jistě potěší také poutavý papírový digipack.

3. NOSTALGIE   16 hlasů (11%)
Zóna - Aerofilms
Itálie - SSSR 1983, 121 min.
Režie: Andrej Tarkovskij

Umístění NOSTALGIE v této kategorii je pro mne poněkud překvapivé, jediným bonusem na disku je totiž dokument Chrise Markera JEDEN DEN ANDREJE ARSEŇJEVIČE. Jako svébytný příspěvek vydavatele lze jistě chápat i přiložený booklet, protože některé z textů v něm zařazené vyšly v českém překladu úplně poprvé. Mnohem větší roli při hlasování ale asi hrál podobný „efekt“ jako u v této kategorii vítězného dvojvydání KRÁSNÁ HAŠTEŘILKA + PŘÍBĚH MARIE A JULIENA - divákům se i u NOSTALGIE dostalo navíc celistvého filmového titulu, což je pravděpodobně vnímáno jako větší hodnota než tradiční bonusy (jimiž je třeba bohatěji obdařena OBĚŤ, která předstihla NOSTALGII v technickém zpracování).
[více o disku na Nostalghia.cz]


Další pořadí dopadlo následovně: Další pořadí dopadlo následovně: 14 hlasů (10%) - OBĚŤ; 8 (6%) - SEDMIKRÁSKY.

Kategorie „Ediční počin roku“

Touto „královskou“ kategorií měl být vybrán titul nebo jiný počin, který pokud možno vyváženě splňuje náročnější kritéria ze všech předchozích kategorií nebo je jinak výjimečný. Nominováno bylo 7 disků nebo edičních řad, celkových 164 hlasů se rozdělilo mezi 8 disků.

1. Wim Wenders: Kolekce 4 DVD   48 hlasů (29%)
Levné knihy
Německo 1975-1981
Režie: Wim Wenders

Za velmi přijatelnou cenu se fanouškům dostalo celkem pěti celovečerních filmů Wima Wenderse, převážně ze 70. let, předně s jeho kompletní road-movie trilogií ALICE VE MĚSTECH, FALEŠNÝ POHYB a V BĚHU ČASU. Kriminální drama AMERICKÝ PŘÍTEL patří k Wendersovým nejúspěšnějším filmům vůbec, STAV VĚCÍ bývá někdy vnímán jako autorova reakce na střet americké a evropské kinematografie. Ve všech případech se jedná o „holá“ vydání, čili vždy pouze o film s českou jazykovou podporou (titulky), bez jakéhokoliv bonusového materiálu. Minusem, který zájemce od koupě ale samozřejmě asi neodradí, je prapodivná „grafika“ obalu celého boxu.

2. Levné knihy Levné knihy R. W. Fassbinder - Kolekce nejlepších filmů   36 hlasů (22%)
Levné knihy
Německo 1970-1982
Režie: R. W. Fassbinder

Velmi překvapující vydání dvou boxů s celkem sedmi filmy R. W. Fassbindera (MARTHA, V ROCE SE TŘINÁCTI ÚPLŇKY, PROČ POSEDL AMOK PANA R., LOLA, NĚMECKO NA PODZIM, TOUHA VERONIKY VOSSOVÉ a TŘETÍ GENERACE) a jedním biografickým dokumentem (NECHCI, ABY MĚ MILOVALI) přineslo možnost seznámení s tvorbou enfant terrible nové vlny německé kinematografie. Fassbinder dokázal ve svých filmech přesně zacílit na několik problému německé poválečné společnosti, jejichž analýzou odkrýval společenská traumata a stereotypy. Společně s často experimentální formou jeho filmů (díky níž je často srovnáván s J.-L. Godardem) tak lze jeho dílo považovat za to nejoriginálnější, co německá kinematografie v 70. letech 20. století vytvořila. Přesto nejde o tvorbu určenou masovému publiku, o to víc oba dva vydané boxy překvapily. Pozitivem je i velmi dobrá technická kvalita přepisů a u tohoto vydavatele i vcelku povedená grafika obalu obou boxů.

3. Krásná hašteřilka (Zóna - Aerofilms) Příběh Marie a Juliena (Zóna - Aerofilms) KRÁSNÁ HAŠTEŘILKA + PŘÍBĚH MARIE A JULIENA   28 hlasů (17%)
Zóna - Aerofilms
Francie 1991/2003, 229/145 min.
Režie: Jacques Rivette

Další proměněná nominace pro tento vydavatelský projekt potvrzuje větší zájem filmových fanoušků o filmové tituly než o ucelenější edici jednoho filmu s bohatším bonusovým materiálem (ve hře byl v této kategorii třeba i PEKAŘ nebo OBĚŤ). Zatímco KRÁSNÁ HAŠTEŘILKA jde na DVD stále zakoupit, PŘÍBĚH MARIE A JULIENA je již od svého vydání sběratelskou raritou.
[více o disku na Nostalghia.cz]


Další pořadí dopadlo následovně: 15 hlasů (9%) - NOSTALGIE; 14 (9%) - CÍSAŘŮV PEKAŘ - PEKAŘŮV CÍSAŘ, Mlčenlivý host Evald Schorm - dokumenty; 8 (5%) - OBĚŤ; 1 (1%) - GAUNEŘI.

V letošním ročníku ankety bylo odevzdáno celkem 659 hlasů ve všech kategoriích (v roce 2007 to bylo 718 hlasů). Zůstala možnost hlasovat pouze pro jeden titul v každé kategorii. Možnost hlasovat mailem využili 2 hlasující (byly takto odevzdány celkem 3 hlasy). Nejúspěšnějším titulem vůbec je NOSTALGIE, která se „neprosadila“ pouze v poslední kategorii, následuje ji KRÁSNÁ HAŠTEŘILKA, jíž ovšem k umístění v 3. a 4. kategorii určitě výrazně dopomohl PŘÍBĚH MARIE A JULIENA. Na 3. místě v pomyslném žebříčku úspěšnosti napříč kategoriemi stojí CÍSAŘŮV PEKAŘ - PEKAŘŮV CÍSAŘ. Vítězné příčky tedy tentokrát obsadily převážně tituly vydavatelství Zóna - Aerofilms a Filmexport.

Co ještě napovídají výsledky? Subjektivně mám pocit, že pro přidání hlasu v každé kategorii je u většiny hlasujících podstatnější sympatie k filmu, než naplnění parametrů dané kategorie (např. technické provedení, bonusy). Dále se mi zdá, že diváci oceňují raději další filmový titul (nebo více titulů) navíc než případný bonusový materiál.

Obecněji k situaci na trhu s DVD: Myslím, že loňský rok byl u nás ve znamení stánkových titulů. Snad i ten nejobskurnější časopis si na tomto poli přihřál svou polívčičku, řada zavedených vydavatelů dokonce přesunula velkou část své produkce právě na stánky. Po záplavě brakových titulů se touto cestou začaly k divákům dostávat i zajímavější snímky z artové produkce. Nakolik to je obecně asi vítaný trend, sám mám z tohoto vývoje spíš smíšené pocity. Radost z dostupnosti levných disků je u mne podstatně kalena vědomím, že se i hodnotná díla světové či české kinematografie dostávají na úroveň produktů Blesku, Aha aj. Ale to je čistě osobní dojem...

Jiným podstatným rysem loňského roku byl nástup Blu-ray disků. V tuzemské artové produkci je to sice zatím pole neorané, velká část zahraničních vydavatelů už ale na nové médium přešla buď úplně nebo v podstatné části produkce. Mne samotného situace kolem tohoto média sice nechává stále chladným (důvody nejsou tématem pro tento článek), nelze ji ale aspoň nezmínit. Zejména když na Blu-ray disky začíná umisťovat svou nejnovější produkci i přední cinefilský vydavatel - Criterion Collection.

Již tradičně bych měl zmínit i vlastní tipy na vítěze, jakýsi „oficiální výběr“ stránek Nostalghia.cz. V kategorii Titul na DVD jsem zvažoval hlas pro KRÁSNOU HAŠTEŘILKU, nakonec jsem se ale přiklonil k filmu Larisy Šepiťkové VZESTUP. Vydaných filmů na DVD jsem uvítal jistě víc, ale buď šlo o tituly, které by stejně jednou vyšly nebo o tituly známé již ze zahraničních edic. Speciálně u VZESTUPU ovšem považuji jeho vydání skoro za zázrak, za vydavatelskou odvahu, za titul, který bych na tuzemském trhu téměř nečekal. V kategorii technické zpracování se snažím vždy přihlížet opravdu hlavně k technickým parametrům disku. V tomto směru mne v loňském roce nejvíce oslovil disk s NOSTALGIÍ, vedle parametrů obrazu a zvuku oceňuji hlavně precizní vydavatelskou práci na titulcích a také booklet, jehož absence mne u tuzemských artových titulů stále mrzí. Pro úplnost a transparentnost přiznávám že jsem se na obsahu a podobě bookletu sám podílel, při mé volbě to ale nehrálo žádnou roli. V bonusové výbavě u mne jasně zvítězil dvojdisk CÍSAŘŮV PEKAŘ - PEKAŘŮV CÍSAŘ a pro Ediční počin roku jsem klikl na titul OBĚŤ v němž oceňuji soubornost přinesených materiálů (film, dva dokumenty, biografie tvůrců).

Závěrem poděkování všem, kdo se svými hlasy ankety zúčastnili i všem, kteří nezištně anketu propagovali na svých webových stránkách i na stránkách některých periodik. Z letošního ročníku mně samotnému vyplynulo několik námětů pro případné další ročníky ankety, uvidíme kam se trh s DVD a vlastně i tyto stránky v roce 2009 pohnou.

[Na Nostalghia.cz publikováno 11. 1. 2009]* * *
TOPlist


© 2002-2024 Nostalghia.cz
© 2002-2024 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]