Nostalgické DVD roku 2006 [ 2003 ] [ 2004 ] [ 2005 ] [ 2007 ] [ 2008 ] [ 2009 ]

Čtvrtý ročník ankety "Nostalgické DVD roku" probíhal v prosinci 2006
a na začátku ledna 2007. Anketa byla jako vždy zaměřena na DVD tituly,
které musely splňovat následující kritéria:

1)Musí se jednat o titul, který vyšel v roce 2006.
2)Titul musí mít českou jazykovou podporu a to buď v podobě originální zvukové stopy (české filmy), dabingu nebo české sady titulků. Do hlasování lze zahrnout i disky, které mají slovenskou jazykovou podporu.
3)Dvou a vícediskové edice (či boxsety) se počítají jako jeden titul v každé kategorii.
4)Nemuselo se jednat o titul dostupný na našem trhu. Do hlasování šlo zahrnout i tituly, které vyšly v jiných regionech a nemají kódování pro R2, pokud odpovídají výše uvedeným podmínkám.
5)Hlasovat bylo možné jen jednou a jen pro jedno DVD (či boxset) v každé kategorii!
6)Hlasování probíhalo od 14. prosince 2006 do 7. ledna 2007.


Kategorie "Filmový titul na DVD"

Do hlasování v této kategorii přispělo svými hlasy 200 čtenářů, kteří většinou využili připravený hlasovací formulář s "nominovanou" patnáctku filmů. 6 hlasů bylo zasláno mailem. Tato kategorie je založena na hodnocení exklusivity samotného filmového titulu. Mělo by se tedy hlasovat pro takové DVD, které konečně přineslo dlouho očekávaný film. Primárně zde jde hlavně o DVD premiéry, do výběru bylo ale možné samozřejmě zařadit i zdařilé reedice. Vedlejší, či méně podstatný měl být v tomto případě ohled na bonusovou výbavu, obal či technické zpracování, pokud to ovšem nějak zvláště neovlivňuje podobu disku. Všechny hlasy se rozdělily mezi 20 titulů, z toho pro 5 titulů přišly hlasy emailem.

1. Stalker
46 hlasů (23%)
Zóna - Aerofilms
SSSR 1979, 155 min.
Režie: Andrej Tarkovskij

Stalker (Zóna - Aerofilms) Patrně jediný Tarkovského snímek, který snese nálepku "kultovní", se na náš trh dostal jako první Tarkovského titul vůbec a současně jako zahajovací disk nové ediční řady Netuctové filmy. Osobitá adaptace novely bratří Strugackých Piknik u cesty v sobě koncentruje přitažlivé zpracování i myšlenkvou hloubku a má tak potenciál zaujmout i tu část divácké obce, kterou jiné Tarkovského snímky neoslovují. České vydání je téměř beze změny převzato z původního vydání konsorcia Ruscico.

 • více o disku na Nostalghia.cz
 • 2. Sedm samurajů
  40 hlasů (21%)
  Filmhouse - Levné knihy
  Japonsko 1954, 207 min.
  Režie: Akira Kurosawa

  Sedm samurajů (Filmhouse - Levné knihy) To co bylo ve spojení atraktivního provedení a myšlenkového obsahu řečeno výše o Stalkerovi, platí myslím identicky i o Sedmi samurajích v kontextu díla Akiry Kurosawy. Slavný snímek o souboji skupiny nájemných bojovníků s mnohonásobnou přesilou banditů byl sice inspirován schematy amerického westernu, nakonec se ale sám stal vzorem pro jeden z těch nejslavnějších. Kurosawa zde skloubil filmařskou zručnost s osobitými hereckými výkony a vytvořil dílo, které se stalo učebnicovým a v dějinách kinematografie neopomenutelným. Vydání společností Filmhouse a Levné knihy je součástí třináctidiskové Kurosawovy kolekce.
  3. Údolí včel
  22 hlasů (12%)
  Facets Video
  ČSSR 1967, 97 min.
  Režie: František Vláčil

  Údolí včel (Facets Video) Dílo Františka Vláčila české vydavatele stále nezajímá, náhradou budiž nám mj. i tento disk z produkce americké společnosti Facets Video. Vláčilova a Körnerova úvaha nad možnostmi individiální svobody jedince patří již po desetiletí mezi vrcholná díla českého filmu. Americký disk je sice opatřen anglickými nevypinatelnými titulky, přináší však film v dobrém anamorfním přepisu a hlavně v originálním širokoúhlém formátu 2.35:1 v jakém ho u nás viděl málokdo, protože film šel do našich kin ve zúžené verzi 1.85:1.

 • více o disku na Nostalghia.cz

 • Další pořadí: 17 hlasů (9%) - 8 1/2, 15 (8) - Andrej Rublev, 13 (7) - Strom na dřeváky, 9 (5) - Démanty noci, Kdo se bojí Virginie Woolfové, 4 (2) - Krvavý trůn, Ľalie poľné, Zrcadlo, Intimní osvětlení, 3 (2) - A pátý jezdec je strach, 2 (1) - Adelheid, Jeřábi táhnou, Intolerance, 1 (1) - Dvojí život Veroniky, Alonzanfán, Vyšší princip, Stvořeni pro lásku.


  Kategorie "Technické zpracování"

  V této kategorii se oceňuje technické provedení disku, zejména transfer obrazu a zvuku, ale samozřejmě též další aspekty jako menu, komfort obsluhy disku, rychlost načítání ap. Nominováno bylo 15 disků, celkových 123 hlasujících se vyjádřilo ke 12 diskům.

  1. Stalker
  52 hlasů (42%)
  Zóna - Aerofilms
  SSSR 1979, 155 min.
  Režie: Andrej Tarkovskij

  Stalker (Zóna - Aerofilms) Kromě očekávanosti vlastního titulu byl Stalker vysoce hodnocen už v době svého vydání i pro obrazovu kvalitu, která nabízí film s perfektně čistým obrazem, zřetelnými detaily a podmanivou zvukovou stopou. Až s určitým časovým odstupem si recenzenti začali všímat i chyb v obrazové kompresi a možná až přílišné digitalizace, která téměř zastřela původní charakter filmového materiálu. Také úpravy zvukové stopy ve vícekanálovém remixu jsou diskutabilní.

 • více o disku na Nostalghia.cz
 • 2. Ľalie poľné / Slávnosť botanickej záhrade
  14 hlasů (11%)
  Slovenský filmový ústav
  ČSSR 1972/1969, 175 min.
  Režie: Elo Havetta

  Elo Havetta (SFU) Několik let ohlašovaný box přinesl to nejpodstatnější z díla mimořádného tvůrce, osobitého solitéru slovenské kinematografie Elo Havetty. Na disk krásně přepsané filmy Ľalie poľné a Slávnosť v botanickej záhrade jsou doplněny několika kratšími filmy tohoto tvůrce, vzpomínkovým dokumentem, dobovými ohlasy z tisku, fotogalerií a textovými bonusy. K atraktivitě přispívá i poutavě vyvedené balení dvojdisku.
  3. Tramvaj do stanice Touha
  12 hlasů (10%)
  Warner
  USA 1951, 120 min.
  Režie: Elia Kazan

  Tramvaj do stanice touha (Warner) Slavná filmová adaptace stejnojmenné divadelní hry Tennessee Williamse získala v době svého vzniku 4 Oscary z 12 nominací a v tomto směru se zařadila mezi nejúspěšnější díla historie. Sběratelský dvojdisk společnosti Warner přináší vedle mimořádně kvalitně přepsaného filmu v původní režisérské verzi (vloženy jsou dobovou cenzurou vystřižené 3 minuty filmu) také řadu bonusů. O popularitě díla a zájmu o disk svědčí také to, že na většině tuzemských e-shopů je již vyprodán.

  Další pořadí dopadlo následovně: 10 hlasů (8) Strom na dřeváky, 9 (7) - Nový svět, 7 (6) - Valerie a týden divů, 6 (5) - Dvojí život Veroniky, 4 (3) - Stvořeni pro lásku, 8 1/2, 3 (2) - Intimní osvětlení, 1 (1) - Zrcadlo, Andrej Rublev


  Kategorie "Bonusová výbava"

  Kategorie speciálně zaměřená na "doprovodnou" část DVD disků, na bohatost a provedení bonusů. Nominováno bylo 15 disků, celkových 112 hlasů se rozdělilo mezi 11 disků.

  1. Andrej Rublev
  46 hlasů (41%)
  Zóna - Aerofilms
  SSSR 1966/1971, 175 min.
  Režie: Andrej Tarkovskij

  Andrej Rubev (Zóna - Aerofilms) Bonusová výbava českého vydání Andreje Rubleva je stejná, jako u původního ruského vydání konsorcia Ruscico. Vedle několika rozhovorů zde najdete také originální dokument z natáčení, bohatou fotogalerii, filmografie a dále několik drobnějších dokumentů, které se tematicky vážou k jednotlivým kapitolám filmu. Výrazným kladem je česká podpora u všech bonusů.

 • více o disku na Nostalghia.cz


 • 2. Ikarie XB 1
  21 hlasů (19%)
  FEX
  ČSSR 1963, 89 min.
  Režie: Jindřich Polák

  Ikarie XB 1 (FEX) Opět film z kategorie kultovních, jedna z našich vůbec nejslavnějších filmových sci-fi, která i po letech poutá ani ne tak svou dnes už lehce "naivní" výpravou, ale zejména výborným scénářem a hereckými výkony. V bonusových materiálech se nachází úvodní slovo historika, fotogalerie, biografie a filmografie tvůrců, soudobá dokumentace (zpracovaná i jako DVD-ROM), film o filmu, seznam ocenění na festivalech a také raritní ukázka z americké verze filmu.
  3.
  Tramvaj do stanice Touha
  10 hlasů (9%)
  Warner
  USA 1951, 120 min.
  Režie: Elia Kazan

  Tramvaj do stanice touha (Warner)
  Stalker
  10 hlasů (9%)
  Zóna - Aerofilms
  SSSR 1979, 155 min.
  Režie: Andrej Tarkovskij

  Stalker (Zóna - Aerofilms)

  Tramvaj do stanice Touha se k divákům dostává ve sběratelské edici s málokdy vídaným bonusovým materiálem, obsahujícím pět doprovodných dokumentů, nepoužité scény (do filmu jsou naopak zařazeny 3 minuty vystřižené dobovou cenzurou), záběry z hereckých zkoušek a doprovodným komentářem. Kromě komentáře mají všechny bonusy českou jazykovou podporu.

  Stalker je vybaven hned třemi rozhovory s pamětníky (včetně historického vzpomínání dnes již mrtvého Alexandra Kňažinského), trailery na Tarkovského filmy a textovými bonusy. Všechny bonusové materiály mají českou podporu.

  Další pořadí dopadlo následovně: 7 hlasů (6%) - Pat Garret a Billy the Kid, Strom na dřeváky, 5 (5) - Stvořeni pro lásku, 3 (3) - Ľalie poľné / Slávnosť v botanickej záhrade, 1 (1) Kdo se bojí Virginie Woolfové, Valerie a týden divů, Zrcadlo.


  Kategorie "Ediční počin roku"

  Touto "královskou" kategorií měl být vybrán titul nebo jiný počin, který pokud možno vyváženě splňuje náročnější kritéria ze všech předchozích kategorií nebo je jinak výjimečný. Nominováno bylo 15 disků nebo edičních řad, celkových 148 hlasů se rozdělilo mezi 11 kandidátů.

  1. Kolekce filmů Akiry Kurosawy
  56 hlasů (37%)
  Filmhouse - Levné knihy

  Ještě v minulém roce nepředstavitelná kolekce, po loňském vítězi této kategorie (kolekce filmů Ingmara Bergmana) další obdobný počin, přinášející tentokrát průřez monumentálním dílem japonského tvůrce. Ačkoliv někdo může v řadě třinácti disků želet nepřítomnosti toho či onoho filmu (já si například stýskám po Rašomonovi) faktem zůstává, že vydané snímky Dodes'ka-Den, Krvavý trůn, Nebe a peklo, Opilý anděl, Rudovous, Sanjuro, Sedm samurajů, Toulavý pes, The Hidden Fortress, Yojimbo, Zlý chlap spí dobře, Žiji ve strachu a Žít tvoří vskutku reprezentativní výběr z tvorby japonského "anděla". Filmy jsou ve velmi dobrém transferu, vždy v originálním obrazovém formátu a s původním zvukem, někde je navíc volitelně i nový remix do DD 5.1. České titulky jsou u všech filmů vypinatelné. Některé z disků obsahují trailer.
 • podrobnosti k diskům na stránkách o Akiru Kurosawovi
 • 2. Ediční řada Netuctové filmy
  48 hlasů (33%)
  Zóna - Aerofilms

  Nový "hráč" na poli české produkce DVD, společný projekt Zóny a Aerofilms, který si vytkl za cíl přinášet špičková umělecká filmová díla ve vynikajícím technickém provedení. Každý rok by měly vyjít čtyři disky, v roce 2006 to byly filmy Stalker, Andrej Rublev, Strom na dřeváky a Zrcadlo. Všechny filmy mají velmi dobrý obraz i zvuk, mimořádná péče je věnována úplnému počeštění všech materiálů na disku. Do povědomí se řada zapsala také netradiční grafikou obalů, která vybočuje ze zavedených konvencí a dokázala si najít své příznivce i odpůrce (málokdy se o obalech v tuzemsku tak vášnivě debatuje).
  3. Kolekce filmů Piera Paola Pasoliniho
  14 hlasů (10%)
  Levné knihy

  Chvályhodný počin, jedna z tematických kolekcí vydavatelství Levné knihy, přinášející filmy P. P. Pasoliniho, jež by jinak asi zůstaly bez zájmu ostatních vydavatelů. Vydané tituly Evangelium svatého Matouše, Oidipus král, Accattone, Dravci a vrabci, Vepřinec a Ro.Go.Pa.G. by měl v roce 2007 následovat minimálně ještě snímek Teoréma. Naopak zklamáním této řady (stejně jako jiných titulů vydavatele) je nevypinatelnost českých titulků a mnohdy jen průměrný obrazový transfer.

  Další pořadí dopadlo následovně: 8 hlasů (5%) - kolekce filmů Francoise Truffauta, 6 (4) - Ľalie poľné / Slávnosť v botanickej záhrade, 5 (3) - Ikarie XB 1, Sam Peckinpah Collection, 3 (2) - Kolekce 666, 1 (1) - Strom na dřeváky, kolekce filmů Michelangela Antonioniho, Údolí včel.
  Sláva vítězům, čest (některým) poraženým

  V letošní hlasování oproti předchozím ročníkům podstatně narostl počet hlasujících. Celkově bylo "odevzdáno" 583 hlasů ve všech kategoriích, zatímco v roce 2005 to bylo 384 hlasů, což jistě přispívá k větší validitě ankety. V letošním ročníku bylo ještě více než v těch předchozích těžké nejen hlasovat, ale i vybírat nominační patnáctku (o to více měla opodstatnění možnost hlasovat emailem v případě, že v nominacích jste svůj titul nenalezli). Vzrostl totiž nejen počet zajímavých nostalgických titulů, ale objevili se i noví vydavatelé. Osobně mám radost, že ve většině případů se starali i o technickou stránku vydaných titulů a o jejich plnou českou podporu (tedy ne jen o titulky k hlavnímu filmu). V tomto směru je myslím ukázkový přístup k podobě edičních řad Netuctové filmy a Kolekce 666 - výborná obrazová kvalita a plná česká podpora. U největšího vydavatele nostalgických titulů, společnosti Levné knihy, stále setrvávají některé starší neduhy - místy průměrný transfer, nevypinatelné české titulky a občasné technické vady (naposledy Intolerance, která by měla být ale napravena v novém dolisu). Je to ale asi daň za nebývale rozsáhlou nabídku titulů a stále mimořádně příznivou cenu. Z nabídky LK kvalitativně vybočuje (k lepšímu) kolekce filmů Akiry Kurosawy, která ovšem vznikla ve spolupráci se společností Filmhouse.

  Jiným výrazným znakem uplynulého roku je ústup majors z českého trhu nebo jejich přestup k jiným domácím distributorům (Warner, Universal, Paramount, DreamWorks, Buena Vista). Uzavření místních zastoupení některých společností se jednoznačně projevilo nejen v krátkém výpadku v distribuci jejich titulů, ale po jejím obnovení prostřednictvím domácích distributorů hlavně v omezenější nabídce. Některé tituly s českou podporou tak nyní lze v případě nezájmu českého distributora sehnat jen na zahraničních e-shopech.

  A protože jsem byl v několika mailech dotazován, pro co jsem nakonec hlasoval já, dovolím si být teď trošku osobnější a uvést své vybrané tituly ve všech kategoriích. Jako "Filmový titul na DVD" jsem skoro bez zaváhání vybral Strom na dřeváky, jehož vydání je od vydavatele myslím opravdovou obětí a aktem lásky k tomuto dílu, protože náklady do něj vložené se dle mého zcela jistě nevrátí. Navíc jsem bral ohled na to, že mastering disku probíhal kompletně v Čechách (zatímco další doposud vydané tituly této řady byly převzaté). Můj vztah k filmu jsem vyjádřil před časem v recenzi tohoto disku, takže moje volba asi nepřekvapuje. Technicky nejlépe zpracovaným diskem roku 2006 je pro mne disk s filmem Stvořeni pro lásku z Kolekce 666, kde se podle mne snoubí vynikající obraz, zvuk, české titulky i funkční zapojení bonusů. V bonusové výbavě si mne pak získal slovenský box Elo Havetty, protože tak nějak si představuju komplexně vybavený archivní titul (tedy včetně nově natočeného dokumentu a archivních materiálů). No a co v královské kategorii "Ediční počin roku"? Jistě jsem nebyl sám, kdo váhal mezi tím či oním a musel oželet jiné milé projekty. Nakonec jsem se rozhodl pro řadu Netuctové filmy, která technicky i tematicky v roce 2006 nejvíce naplnila mé představy a očekávání. V tomto případě ale musím hned jedním dechem dodat, že čestnými poraženými v mých měřítcích jsou i kolekce Akiry Kurosawy, box Elo Havetty, Němcův film Démanty noci, disk s Malickovou novinkou Nový svět (za jehož neuvedení do kin bych naopak někomu nasázel pětadvacet na holou), některé další řady z Levných knih atd. Zvláštní zmínku si pak zaslouží trošku nešťastně vydaná Intolerance, která se objevila až těsně před vánočními svátky a až po zahájení ankety, takže do nominací už nemohla být dodatečně zařazena (přesto pro ni přišly emailové hlasy, viz výše výsledky). Nebýt technické chyby (viz recenze disku), jistě bych o ní jako o filmovém titulu roku uvažoval. Závěrem musím opět s lítostí konstatovat, že ani v roce 2006 se na český trh s DVD nedostal žádný film Františka Vláčila...

  Chtěl bych poděkovat všem, kdo se ankety zúčastnili a svými hlasy přispěli jistě k větší chuti vydavatelů věnovat se "nostalgickým" titulům na DVD i nadále. Nevydaných filmů s českou podporou je stále ohromné množství, filmovou klasiku z toho nevyjímaje. Pro letošek je tedy anketa uzavřena, pokusím se skončit filmově: Příští rok ve stejnou dobu...

  [ Na Nostalghia.cz publikováno 8. 1. 2007 ]
   Samostatné články
  Nostalgické DVD roku 2009
  Vzpomínky na budoucnost
  Nostalgické DVD roku 2008
  Kendži Mizoguči - řada DVD od Masters of Cinema
  Nostalgické DVD roku 2007
  Nostalgické DVD roku 2006
  50 let, 50 filmů, jeden okázalý boxset
  Nostalgické DVD roku 2005
  Film Prestige - nadupané balíky z Ruska
  Nostalgické DVD roku 2004
  Staré filmy v digitálním hávu
  Nakupování na ruském netu
  BFI na rozcestí
  Jedenáct zásad Mortimera Willsona
  Nedostupné?
  Nostalgické DVD roku 2003
  Leni Riefenstahlová - génius nebo padlý anděl?
   Recenzovaná DVD
  1968: Zmařené naděje - DVD-ROM [USTR]
  Adelheid [Bonton]
  Adelheid [Facets]
  Amarcord [Criterion]
  Amarcord [Warner]
  Americká noc [Warner]
  Andaluský pes [BFI]
  Andrej Rublev [Artificial Eye]
  Andrej Rublev [Zóna-Aerofilms]
  Andrej Rublev - director´s cut [Criterion]
  Andrei Tarkovsky Companion [Artificial Eye]
  Ašik-Kerib [Zóna-Aerofilms]
  Bílá hříva [Janus Films]
  Blokáda [Arthouse]
  Cikáni jdou do nebe [Ruscico]
  Čarodějův učeň (Krabat) [Broadway]
  Červený balónek [Janus Films]
  Darmošlapové [LK]
  Deník venkovského faráře [Criterion]
  Divá Bára [FEX]
  Dny zatmění [Krupnyj plan]
  Doplněk [Propaganda]
  Dotek ruky [Vision]
  Duchovní hlasy [Facets]
  Fanny a Alexander [LK]
  Filmy Jurije Norštejna [Krupnyj Plan]
  Four Short Films [ECM]
  Die grosse Stille [X Verleih]
  Holubice [Facets]
  Hoří, má panenko [Criterion]
  Impression unter Wasser [Eurovideo]
  Intolerance [Eureka]
  Intolerance [LK]
  Ivanovo dětství [Artificial Eye]
  Jan Špáta - 4DVD [Verbascum]
  Jeřábi táhnou [Criterion]
  Josef Sudek [Krátký film]
  Koyaanisqatsi [MGM]
  Krásná hašteřilka [Zóna-Aerofilms]
  Krzysztof Kieślowski - dokumenty [PWA]
  Křižáci [Urania]
  Křižník Potěmkin [Eureka]
  Kwaidan [Criterion - MoC]
  Lásky jedné plavovlásky [CČV]
  Lesní jahody [LK]
  Louisiana Story [HVE]
  Lumiére a spol. [Fox Lorber]
  The Lumiére Brothers´ First Films [Kino]
  Mad Love: The Films of Evgeni Bauer [Milestone]
  Man of Aran [HVE]
  Marketa Lazarová [Second Run]
  Metropolis [Zóna-Aerofilms]
  Mlčení [LK]
  Moskevská modistka [Image]
  Muž s kinoaparátem [BFI]
  Nebe nad Berlínem [Zóna-Aerofilms]
  Nebe nad Berlínem [Anchor Bay]
  Nostalgie [Artificial Eye]
  Nostalgie [Ruscico]
  Občan Kane [Warner]
  Oběť [Zóna-Aerofilms]
  Oběť [Artificial Eye]
  Oběť [SFI]
  Obrazy starého sveta [SFÚ]
  Onibaba [Criterion]
  Ostře sledované vlaky [Criterion]
  Persona [LK]
  Pokání [Ruscico]
  Powaqqatsi [MGM]
  Powaqqatsi [MCP]
  Perný den [Intersonic]
  Peter Weir: Short Film Collection [Umbrella]
  Podzimní sonáta [LK]
  Pramen panny [LK]
  Pramen panny [Tartan]
  Prolomit vlny [Pathé]
  Předměstí [Image]
  Příběh Marie a Juliena [Zóna-Aerofilms]
  Příběh z Tokia [Criterion]
  Příběh(y) filmu [Gaumont]
  RAN [HCE]
  Ruská archa [Artificial Eye]
  Scény z manželského života [LK]
  Sedm samurajů [BFI]
  Sedmá pečeť [LK]
  Sladký život [Momentum]
  Sladký život [Vapet]
  Smrt v Benátkách [Warner]
  Solaris [Criterion]
  Soumrak bohů [Warner]
  Stalker [Artificial Eye]
  Stalker [Zóna-Aerofilms]
  Stíny zapomenutých předků [FSF]
  Strom na dřeváky [Zóna-Aerofilms]
  Stvořeni pro lásku [Zóna-Aerofilms]
  Sunset Boulevard [Paramount]
  Šepoty a výkřiky [LK]
  Tokijská Olympiáda [Criterion]
  Triumf vůle [DD Video]
  Triumf vůle [Synapse]
  Tři barvy: Modrá - Bílá - Červená [Artificial Eye]
  Údolí včel [Bonton]
  Údolí včel [Facets]
  Utrpení Panny orleánské [Criterion]
  Válec a housle [Facets]
  VGIK - studentské filmy [Karmen]
  Vyhoštění [Sojuz Video]
  Vyznání [Facets]
  Vzestup [Krupnyj Plan]
  Vzestup [Řitka Video]
  Walkabout [Zóna-Aerofilms]
  Za mraky [LK]
  Zabijáci [Criterion]
  Zlatý věk [BFI]
  Zrcadlo [Artificial Eye]
  Zvětšenina [Warner]
  Život jako smrtelná choroba... [Propaganda]
  Život za život [Eureka]
  nahoru
  TOPlist


  Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
  Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
  Petr Gajdošík © 2001-2016