Aktuality 2005 [2005] [2006] [2007] [2008–2019] [2020]24. listopadu 2005

Zóna včera přinesla zprávu o připravované zámořské DVD edici Vláčilova ÚDOLÍ VČEL. Film vydá společnost Facets Video a s největší pravděpodobností bude jeho vydání identické s předchozími českými disky z produkce tohoto vydavatele: tedy v průměrné obrazové kvalitě a s anglickými nevypínatelnými titulky. Detaily k přepisu zatím neuvádí ani Zóna, ani firemní stránky vydavatele, kde je záznam o připravovaném DVD již uveden.


2. listopadu 2005

30. října 2005 překročil počet signatářů Výzvy k vydání Markety Lazarové na DVD číslici 1.000.


26. října 2005

Pražské kino Aero (www.kinoaero.cz) uvede 29. října od 17:00 hod. MARKETU LAZAROVOU.


9. září 2005

Pražské Bio Illusion uvádí ve dnech 8.-18. září přehlídku Nezapomenutelné české filmy, v jejímž rámci bude 18. září ve 20:15 promítnuta také MARKETA LAZAROVÁ.

Ve dnech 15.–18. září proběhne v pražském kině Atlas (blízko stanice metra Florenc) 4. ročník Mezinárodního festivalu leteckých filmů. Ve festivalové kolekci je zařazeno také pásmo kratších filmů s názvem František Vláčil u letectva, které bude na programu 16. září od 14:00 hod. a 18. září od 10:00 hod. Pásmo obsahuje 3 filmy, které František Vláčil natočil v době svého armádního „angažmá“ a které spojuje problematika armádního letectva. Diváci tak budou mít možnost shlédnout jak Vláčilovu filmovou báseň SKLENĚNÁ OBLAKA, tak i film režiséra Vladimíra Síse MODRÝ DEN, u nějž František Vláčil spolupracoval na scénáři. Vpravdě nejzajímavější kuriozitou z celé trojice snímků ale bude 49 minut dlouhý instruktážní film, jehož název je klasickou ukázkou vojenské terminologie – LÉTÁNÍ BEZ VIDU PODLE SYSTÉMU OSP. Vláčil jej natočil v roce 1953 jako instruktážní snímek o letecké navigaci a v jeho filmografiích doposud nebyl uváděn. Svým způsobem se tedy jedná o zajímavý objev.

Občanské sdružení Střed na okraji (SnO) pořádá ve čtvrtek 22. září v 19:00 hod. v Praze v klubu P.M.S. (Jungmanovo náměstí) přednášku profesora Josefa Valušiaka, spojenou s doprovodnou videoprojekcí filmu ÚDOLÍ VČEL. Podrobnosti naleznete na webových stránkách SnO.
2. srpna 2005

Nová recenze již letité videokazety s ÚDOLÍM VČEL je krátká a vznikla spíš jen „pro formu“ a úplnost těchto stránek. Snaží se ale také o dokumentaci obecnějšího problému přepisu širokoúhlých filmů do stranově ořízlé podoby.


26. července 2005

Magazín Reflex ve svém 29. čísle publikoval na str. 46 článeček Markéta už není lazar, v němž se zmiňuje jak existence internetové Výzvy na Nostalghia.cz, tak skutečnost, že Bonton vydání MARKETY LAZAROVÉ na DVD již oficiálně potvrdil. Článeček v Reflexu ale bohužel vyznívá poněkud nešťastně v tom, že Výzvu tím vlastně není nutné už podepisovat. Domnívám se, že právě opak je pravdou. Nejde jen o to film vydat, ale jde o to ho vydat mimořádně kvalitně a snažit se ovlivnit vydavatele k maximální bonusové výbavě. Osobně bych pak rád loboval za několik stovek zahraničních signatářů, požadujících anglické, španělské, francouzské či jiné titulky. Podle procentuálního zastoupení mezi signatáři se totiž zdá, že MARKETA má mnohem více příznivců v zahraničí než u nás.


1. července 2005

V soupisu článků o Františku Vláčilovi byla doplněna poměrně obsáhlá Vláčilova biografie z pera Martina Novosada František Vláčil - básník filmového obrazu, která vznikla k nedávno proběhlé přehlídce Vláčilových filmů na festivalu Kino na hranici (viz níže zpráva ze 14. dubna).

O Výzvě k vydání Markety Lazarové na DVD informuje také česká redakce BBC a odkaz na Výzvu je umístěn také na stránkách Českého filmového a televizního svazu (FITES). Počet signatářů se rozrostl na 500! V četných zahraničních odkazech naleznete mj. i známého hollywoodského novináře Glenna Kennyho, vrchního editora amerického časopisu Premiere Magazine nebo slavné duo bratří Quayů, tvůrců originálních animovaných filmů.


29. června 2005

Necelý týden po zveřejnění Výzvy k vydání Markety Lazarové na DVD upozornil na tuto iniciativu také známý server Masters of Cinema, který stručně rekapituluje nejdůležitější „požadavky“ na obrazový a zvukový formát pro DVD. Zahraniční odezva na tuto zprávu předčila veškerá očekávání (ohlasy naleznete u jmen jednotlivých signatářů). Nejen, že se za vydání MARKETY přimlouvá celá řada nadšenců, ale z jejich reakcí je zřejmé, že naprostá většina z nich Vláčilův opus zná a uctívá jako zázračné dílo. Mezi signatáři naleznete mj. také slavného filmového publicistu Marka Le Fanu (sign. 316) nebo vůdčí osobnost vydavatelské série cinefilských DVD v kolekci Masters of Cinema Nicka Wrigleye (365). Je více než zřejmé, že DVD s MARKETOU (samozřejmě vybavené alespoň anglickými titulky) by mělo úspěch i v zahraničí. Co na to Bonton?

Do filmografie Františka Vláčila byly doplněny podrobné údaje k patrně poslednímu Vláčilovu dílu, dokumentárnímu portrétu Jana Baucha PRAŽSKÝ ODYSSEUS, který Vláčil natočil v roce 1989.

Vláčilův snímek ÚDOLÍ VČEL je zařazen v červencovém programu kina Ponrepo. Představení se koná 4. července od 20:00 hod.


22. června 2005

Neuplynulo ani 24 hodin od zveřejnění Výzvy k vydání Markety Lazarové na DVD a celá věc kolem mnohými postrádaného DVD s MARKETOU LAZAROVOU se pohnula o notný kus dopředu. Ze strany společnosti Bonton došlo jako odezva na Výzvu potvrzené oznámení, že MARKETA LAZAROVÁ je zařazena v edičním plánu společnosti na tento rok! Nejde ani tak o důsledek Výzvy, jako spíše o časovou shodu, protože o vydání MARKETY na DVD už bylo rozhodnuto dřív. V současné době probíhá zjišťování kvality zdrojových materiálů, shromažďování možných bonusových podkladů ap. O přesné specifikaci disku (dvojdisku?) se zatím jedná, jisté je jen to, že Bonton se chce pokusit o „nadstandardní edici“, včetně originálního formátu 2.35:1. I tak je ale zatím nutné brát všechny informace jako nepotvrzené a jako jistotu jen jeden fakt: MARKETA LAZAROVÁ na DVD bude! P. S. I přes výše uvedené je Výzva (viz níže zpráva z 21. června) stále platná. Kdoví k čemu může být „platná“ :-)


21. června 2005

Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD Tu a tam se nejen na Nostalghia.cz, ale i na řadě diskusních fór objeví stesk nad tím, že jedno z největších děl české kinematografie, Vláčilova MARKETA LAZAROVÁ, se stále nedočkalo své důstojné edice na DVD. O situaci, kdy je řada největších klenotů domácího filmu na nosičích DVD nedostupná si každý může myslet své. Dva spřátelené internetové sajty, doména Nostalghia.cz a stránky Petra Soukupa Zóna, se rozhodly tento stav alespoň důrazně připomenout způsobem, který je v jejich silách – veřejnou internetovou Výzvou k vydání Markety Lazarové na DVD. Pod textem výzvy najdete i pokyny k tomu, jak se k ní můžete připojit, budete-li chtít. K dispozici je i banner, jenž je možné umístit na vašich stránkách. A autoři budou všem čtenářům vděčni, pokud budou povědomí o této výzvě dále šířit.


19. dubna 2005

V oddílu Média byly doplněny záznamy ke dvěma vydaným videokazetám s filmy HOLUBICE a ĎÁBLOVA PAST z produkce Filmexportu.


14. dubna 2005

Vítejte! České stránky věnované životu a dílu režiséra Františka Vláčila se k dnešnímu dni otevírají. Víc k tomu asi není třeba co dodávat...

Již 7. ročník festivalu Kino na hranici bude zahájen v české a polské části Těšína (Český Těšín a Cieszyne) 20. dubna. Jedním ze stěžejních filmových cyklů tohoto ročníku je dílo Františka Vláčila. Kolekce jeho filmů bude uvedena dnes v 11:30 projekcí HOLUBICE (kino Piast, Cieszyn), ve 13:00 budou tamtéž uvedeny jako dvojprogram tituly SKLENĚNÁ OBLAKA a ĎÁBLOVA PAST a od 15:00 pak dva dokumenty, V SÍTI ČASU a OSUDOVÉ OPOJENÍ FRANTIŠKA VLÁČILA. Současně bude v Cieszyne otevřena výstava o životě a díle Františka Vláčila. Ve čtvrtek 21. dubna bude v divadle A. Mickiewicze v Cieszyne od 9:00 promítána MARKETA LAZAROVÁ, v pátek 22. dubna bude tamtéž uveden film ADELHEID (9:00 hod.), ve 13:00 pak ÚDOLÍ VČEL. Sobotní vláčilovský program (23. dubna) bude pokračovat v Českém Těšíně v kině Central, kde bude od 9:30 uveden film STÍNY HORKÉHO LÉTA. V neděli pak bude na závěr v kině Piast uveden od 10:00 PASÁČEK Z DOLINY. Oficiální stránky festivalu najdete na adrese www.festivalynahranici.cz.


[2005] [2006] [2007] [2008–2019] [2020]

[Archiv aktualit zrušených stránek o filmu MARKETA LAZAROVÁ]* * *
TOPlist


© 2005-2024 Nostalghia.cz
© 2005-2024 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]