Aktuality 2007 [2005] [2006] [2007] [2008–2019] [2020]12. prosince 2007

V sobotu 15. prosince uvede v 16:45 televize Nova film DÝM BRAMBOROVÉ NATĚ.7. prosince 2007

Recenze britského disku s MARKETOU LAZAROVOU, doplněná dvěma obsáhlými galeriemi screenshotů.

Další recenze MARKETY byla včera vyvěšena na známém recenzním serveru DVDBeaver.5. prosince 2007

Britské DVD s filmem MARKETA LAZAROVÁ už dorazilo i do Čech. První zásilky ze zahraničí doručovala česká pošta těm kdo si je přes internet objednali včera odpoledne. V zahraničí je publikovaná již recenze na serveru filmjournal.net, aktualizovaná série šesti screenshotů je k dispozici na adrese www.michaelbrooke.com/marketa/marketa.html. V zahraničních reakcích převažuje spokojenost, přepis filmu je považován za velmi dobrý. S tím ostře kontrastuje dnešní recenze na Zóně, kde se mj. píše o kontrastu mezi slušně vyvedenými světlými pasážemi a tragicky nezřetelnými sekvencemi natáčenými v šeru či ve tmě. Zaráží také malá úrověň čištění, když „v některých pasážích je obraz plný nečistot, "prskanců" a škrábanců, které byly kupodivu ponechány i v místech, kde díky statičnosti záběru doslova přitahují divákův pohled“. Obdobně vyznívají některé reakce na diskusním fóru. Nepochybně je to otázka měřítek: komu stačí průměrná standardní edice, může být asi spokojen, že má film na DVD. Kdo ale požaduje pro MARKETU LAZAROVOU důstojné vydání, které odpovídá výtvarným hodnotám díla (rozuměj: které ho nedegraduje), bude si muset počkat až film vyjde třeba někdy v přepisu z negativu. Britský disk poctou Vláčilovi asi nebude. Recenzi disku včetně srovnání screenshotů z disku s ukázkami z přepisu negativu nabídnu na těchto stránkách (pravděpodobně) v pátek.


22. listopadu 2007

K dvěma Vláčilovým českým DVD s filmy ÚDOLÍ VČEL a ADELHEID se vracím v textu Údolí včel a Adelheid – dvě strany téže mince? ve 40. čísle internetového magazínu Fantom.


16. listopadu 2007

Na oficiálních stránkách společnosti Second Run již jsou k dispozici detaily k připravovanému DVD s MARKETOU LAZAROVOU. Kromě již známých detailů je zde i úryvek z textu Petera Hamese, který bude v přibaleném bookletu DVD a několik externích odkazů na zahraniční recenze filmu. – Mezitím se na britských e-shopech opět posunulo datum vydání disku a to na 3. 12. 2007 (oficiální stránky vydavatele zatím uvádějí stále 26. 12.).

Před pár dny (12. 11.) byla na oficiálních stránkách Barrandov Studio a.s. zveřejněna podrobnější informace o chystané výstavě o životě a díle Františka Vláčila, která by měla proběhnout od poloviny února 2008 v Císařské konírně na Pražském hradě (viz též níže zpráva ze 17. dubna 2007). Výstavu pořádá Barrandov Studio a.s. ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Expozice nazvaná „František Vláčil: Zápasy“ představí většinou dosud nezveřejněné fotografie z filmů, pracovní snímky z natáčení, fotografie ze soukromého života a filmové ukázky, které budou promítané na zavěšená plátna. Výstava má trvat do konce května 2008. Podle textu článku se chce Barrandov Studio „tímto počinem přihlásit ke své tradici a připomenout, jakou tvůrčí a estetickou sílu v sobě dílo Františka Vláčila skrývá“.

V galerii plakátů k filmům Františka Vláčila přibyla ukázka dobového plakátu na film ÚDOLÍ VČEL.


5. listopadu 2007

Podoba britského DVD s MARKETOU LAZAROVOU je opět o něco jasnější. Jeden z britských recenzentů disku, publicista a producent Michael Brooke, zveřejnil sedm screenshotů z hotového transferu na svých stránkách. Protože se k tomu na zahraničních diskusních fórech rozpoutala obratem živá diskuse, přináším souhrn všeho (i obrazové ukázky) v samostatném článku Marketa Lazarová – poodhalená tvář britského disku.
A k MARKETĚ ještě jedna podstatná informace: oficiální datum vydání disku bylo na všech e-shopech odsunuto na 26. listopad 2007!


26. října 2007

zvětšit náhled Již před časem zveřejněný obal britského disku s MARKETOU LAZAROVOU (viz níže zpráva z 18. října) doznal podstatné proměny. Namísto portrétu hlavní hrdinky jsou v novém, téměř zcela grafickém provedení, hlavním motivem dvě ženské siluety v řeholním oděvu, inspirované záběrem z filmu. Přiznám se, že toto poněkud „duchařské“ pojetí vyvolává v mém spíš konzervativním cítění mírné rozladění. Nicméně takto pojatý obal zapadá do celkové koncepce posledních produktů společnosti Second Run a nejspíš půjde o skutečně definitivní verzi. Předchozí ukázka (viz níže) je podle mého soudu prvním oficiálním přebalem, připraveným v počátcích záměru společnosti Second Run vydat MARKETU LAZAROVOU na DVD už v roce 2006. Vydání bylo ale postupně odkládáno v naději, že bude k dispozici lepší přepis (negativ) a mezi tím se stihla proměnit grafická prezentace všech disků od Second Run. Na 12. listopad ohlášený disk tak musel dostat nový kabát.

Na známém serveru YouTube si lze prohlédnout krátký impresionistický portrét herce Františka Veleckého, od ve Švýcarsku žijícího kurdského režiséra Mano Khalila, vyrobený v roce 1995 jako součást cyklu krátkých dokumentů pod jednotným názvem Kinoeye. Současné záběry, podložené Veleckého výpovědí, jsou kombinovány se záběry z MARKETY LAZAROVÉ, jediného filmu, kterého si Velecký ve své herecké kariéře opravdu cenil.

Jako vzpomínku na nedávno zesnulého herce Josefa Vinkláře (18. 9.) zařadilo pražské Ponrepo do svého programu na středu 28. listopadu projekci Vláčilova filmu HADÍ JED z roku 1981. Představení začíná v 17:30 hod., vstup jen pro držitele průkazky kina Ponrepo.


18. října 2007

Britské vydání MARKETY LAZAROVÉ na DVD, ohlášené na 12. listopad, má opět o něco konkrétnější podobu – obal disku, který graficky vychází ze zavedené řady společnosti Second Run. Disk nyní nabízí již všechny britské e-shopy, cena se pohybuje mezi 9–10 librami, nutno ještě ale připočíst poštovné, které je u každého prodejce různé. Humorné jsou někdy uváděné technické specifikace, v nichž se na některých e-shopech třeba dočtete, že film je v anglickém znění s českými titulky (HMV) nebo že je barevný (MovieMail).

16. října 2007

Nejde sice o žádné novinky, ale obsáhlejší zmínka o nových českých DVD s Vláčilovými filmy ÚDOLÍ VČELADELHEID by na stránkách o Františku Vláčilovi neměla chybět. Obě recenze vypočítávají klady i zápory disků, u ÚDOLÍ VČEL lze obecně konstatovat spokojenost, u ADELHEID mimořádné zklamání.

Britská společnost Second Run stále čekala s ohlášeným diskem MARKETA LAZAROVÁ na nejzazší možnou chvíli, kdy by mohla z Čech obdržet nový přepis pořízený z negativu. Protože se tak ale nestalo, přikročila k zahájení prací na disku podle původně dodaného masteru. O možnostech takto vydávaného disku podrobněji psal Petr Soukup na Zóně 10. října. Disk je v Británii ohlášen na 12. listopad, recenzi nabídnu ihned po jeho doručení.


9. října 2007

U níže uvedené zprávy o chystané monografii Františka Vláčila (28. srpna) byly opraveny a upřesněny informace o doposud vydaných knihách autorky Šárky Horákové.


13. září 2007

Tradiční přehlídka českých filmů s anglickými titulky Eskapády proběhne od 28. září do 9. října v pražském kině Atlas. Na programu jsou mj. také dva filmy Františka Vláčila – ÚDOLÍ VČEL (29.9. od 20 hod. a 7. 10. od 15:30 hod.) a ADELHEID (1.10. od 20:30 hod.). Z dalších českých filmů budou uvedeny např. snímky TRANSPORT Z RÁJE, SEDMIKRÁSKY, VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI, BLÁZNOVA KRONIKA, KOČÁR DO VÍDNĚ, OVOCE STROMŮ RAJSKÝCH JÍME ad. Obsáhle to zmiňuji proto, že půjde vesměs o zápůjčky kopií z NFA, určených pro zahraniční festivaly, tedy kopií s minimálním poškozením a velmi dobře zachovalým obrazem. U ÚDOLÍ VČEL je navíc možné, že půjde o originální widescreen 2.35:1, který u nás na plátně viděl málokdo.


4. září 2007

Pražské kino Ponrepo uvádí dnes od 20:00 hod. Vláčilův snímek ÚDOLÍ VČEL. Vstup jen pro držitele průkazky kina Ponrepo.


28. srpna 2007

Nakladatelství XYZ připravuje k vydání monografickou knihu Šárky Horákové s prostým názvem – František Vláčil. Podle dostupných informací na stránkách internetového knihkupectví Kosmas.cz má přibližovat „skrytá tajemství, vášně, bolesti a problémy tohoto velkého umělce. Publikace, na jejímž vzniku se spolupodílel syn Františka Vláčila je doprovázena bohatou fotografickou přílohou“. Různorodá produkce nakladatelství a některé již vydané autorčiny tituly (na jejím kontě je monografie Štěpánky Haničincové, kniha o Jiřině Štěpničkové a knižní vydání vlastního scénáře tv seriálu Po stopách) zatím dle mého nedovolují ani přibližný odhad toho, jak může životopisná kniha o jednom z největších českých umělců vypadat. Původní termín vydání (říjen 2007) byl podle sdělení nakladatele posunut na únor 2008.


3. července 2007

Nový přírůstek do galerie plakátů filmů Františka Vláčila má tentokrát opravdu exotický nádech – Jugoslávský plakát k filmu MARKETA LAZAROVÁ z 2. poloviny 60. let...

27. června 2007

Minulý týden, ve čtvrtek 21. června, to byly přesně 2 roky, co byla na stránkách Nostalghia.cz a Zóna zveřejněna Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD. Za tu dobu se až k dnešku pod textem nashromáždilo pro mne osobně neuvěřitelných 1.539 „podpisů“ z tuzemska i zahraničí (včetně filmového historika Marka Le Fanu, spoluzakladatele Masters of Cinema Nicka Wrigleye, hollywoodského novináře Glenna Kennyho nebo slavného dua bratří Quayů). Před dvěma lety tento text odstartoval řadu diskusí, několik jednání, „odborné kolokvium“ na Letní filmové škole, články v novinách, řadu mailů ze zahraničí s dotazy typu „Kdy už bude Marketa?“ aj. Jedním z důsledků byl i testovací přepis první části filmu z originálního negativu, jehož srovnání s přepisem z pozitivu bylo na Nostalghia.cz uveřejněno 2. května 2006.
Přes to všechno DVD stále není. I tak ale věřím, že vše jednou dospěje k nějakému zdárnému konci. Bez tohoto pocitu bych s Výzvou nepokračoval, jak uvedu v následujícím textu. O co jde? Původní hosting formuláře Výzvy na zahraničním serveru se ukázal jako nespolehlivý a navíc technicky problematický (viz též níže aktualita ze 7. března 2007). Důsledkem byla nepřehlednost a nečitelnost českého textu bez možnosti toto napravit. Jediné řešení tedy spočívalo v tom, přesunout celou databázi na vlastní server Nostalghia.cz. V tom spočívala práce několika uplynulých měsíců. Bylo nutné vytvořit novou databázi a přesunout do ní víceméně ručně všechna data. Protože v nich byla díky zahraničnímu hostingu poškozena česká diakritika, musela se všechna textová pole projít a ručně opravit. Nepodařilo se to sice úplně všude (přece jen někde není zcela jasné jak měl vložený text vypadat a tak aby nedošlo ke zkomolení, ponechal jsem jej raději v „poškozené“ podobě; přesto – nalezne-li někdo své jméno nesprávně, rád to opravím), k nápravě ale došlo nepochybně u většiny záznamů. Současně byly také vyřazeny nekorektní záznamy či provokativní „příspěvky“ několika zoufalců. Cítím povinost veřejně poděkovat Jaroslavu Samoelovi, který se dobrovolně a nezištně chopil vytvoření nové databáze. Bez jeho pomoci bych si s tím neporadil. Výzva tedy pokračuje, protože důvod k její existenci tu stále je. Podpisový formulář na americkém serveru petitionspot.com byl uzamčen a jako poslední „podpis“ zde je informace o přemístění Výzvy na novou adresu.
Ačkoliv je situace kolem DVD stále nejasná, jedno mě na stále přibývajících podpisech těší: poznání, že MARKETA LAZAROVÁ má příznivce doslova po celém světě. Dokazuje to, že Vláčilovo dílo je nesmrtelné.Dobrá zpráva týkající se zářijového vydání ÚDOLÍ VČEL na českém DVD: vydavatel (Bonton) svěřil authoring disku (stejně jako u paralelně vznikající ADELHEID) osvědčené společnosti Brickbox. Podle zpráv je také master dodaný k přepisu údajně slušné kvality a hlavně – je v originálním formátu 2.35:1!

Náměty dvou významných Vláčilových filmů se v poslední době dostaly na stránky kulturních rubrik v souvislosti s novými divadelními adaptacemi. Tou první je muzikálové ztvárnění Vančurova románu Markéta Lazarová, připravené v Městském divadle Brno. Po divadelní adaptaci v Národním divadle v roce 2002 tak jde o další jevištní verzi námětu, tentokrát v módní muzikálové formě. Režie Stanislava Moši využila hudby Petra Ulrycha z jeho více než 20 let starého alba Příběh, které Petr Ulrych pro muzikál upravil a podstatně rozšířil. Na internetu si lze o muzikálu přečíst více např. na stránkách Městského divadla Brno, divácký pohled nabízí na svém blogu Ondřej Doubrava, fotografie z představení najdete na sajtu Tino Kratochvíla, recenzi uveřejnily i Lidovky.
Jiným divadelním představením je jevištní dramatizace Údolí včel, kterou v červnu uvedlo Stašnické divadlo. Na adaptaci v režii Evy Bergerové se spoluprací na scénáři podílel i autor předlohy Vladimír Körner. Na stránkách Strašnického divadla je k dispozici také krátký „skeptický“ rozhovor s Vladimírem Körnerem, fotogalerie z představení a také rozhlasová upoutávka.


20. června 2007

V roce 2001 vyšel v evangelickém měsíčníku Protestant text Jana Dusa Údolí včel Františka Vláčila, osobitý pohled na film, který je obecně považován za jedno z vůbec nejlepších Vláčilových děl. Autor, evangelický farář v důchodu, tvrdí, že v do jisté míry kontroverzním textu by dnes některé věci asi napsal jinak (nebo vůbec), pro uveřejnění na stránkách Nostalghia.cz ale původní text již měnit nechtěl. Sám k tomu dodává: „Kdyby některého Vašeho čtenáře má tvrdá kritika Vladimíra Körnera rozhněvala a donutila k sepsání nějakého ostrého protestu: Co lepšího bychom si mohli přát? Aspoň by byla debata.“ Nostalghia.cz tedy přináší text v nezměněné podobě. Pokud jeho obsah v někom vyvolá rozpaky nebo námitky, může je sepsat v připojeném diskusním fóru na konci článku.

Kandidátem na vláčilovskou zprávu roku je bezesporu čerstvé oznámení, že letos v září vydá Bonton na DVD dva zásadní Vláčilovy filmy! Premiérové uvedení režisérova díla na domácí český trh s DVD (zatím vyšly jeho filmy jen v USA) bylo přisouzeno ÚDOLÍ VČEL a ADELHEID, čili snímkům z vrcholného Vláčilova období. V případě ADELHEID lze mít obavy jen o technickou stránku přepisu, protože film je natočen na klasický formát 1.37:1, tedy hlavně o čistotu, kontrast a barevné provedení. U ÚDOLÍ VČEL se k tomuto přidává ještě otazník nad formátem, jehož originální rozměr je 2.35:1, v české distribuci byl ale film uveden ve formátu 1.85:1 (a v TV a na VHS v ořezu 1.33:1 - viz srovnání). Vzhledem k současné firemní praxi lze ale vcelku optimisticky očekávat, že přepis bude proveden v původním widescreenu 2.35:1. Bonusová výbava u obou titulů je už vůbec velkou neznámou, i když trošku přemýšlivější divák by si dokázal představit minimálně kolekci rozhovorů alespoň s těmi, kdo se na obou filmemch podíleli. Jaký bude výsledek ale zatím nelze ani odhadnout. K oběma diskům více také dnešní zpráva na Zóně.


27. dubna 2007

Pražské Ponrepo uvede ve středu 2. května od 20 hod. Vláčilův snímek ADELHEID. Představení je přístupné pouze s členskou legitimací kina Ponrepo.


17. dubna 2007

Do fotografických galerií přibyla celá jedna nová a to fotogalerie s obrázky Liškovy vily ve Zlíně, dokumentujícími její stav před pár lety i v současnosti.

Zatím spíš nejasná informace zazněla v televizní literární revue 333 na České televizi 14. dubna: v lednu 2008 by měla proběhnout v Konírně na Pražském hradě výstava fotografií z filmů Františka Vláčila. Další podrobnosti k celému projektu jsou zatím spíše nejasné, takže je zmiňovat nebudu a pokusím se o jejich ověření.


4. dubna 2007

Dnešní den má Nostalghia.cz 5. narozeniny. Oslavou budiž rozšíření souboru textů, věnovaných filmovým andělům. Jejich kompletní soupis přináším na samostatné stránce, extrakt textů k tvorbě Františka Vláčila níže:

 • L. Grossová: Úklady ďáblů, hřebců a osudu [sken]
 • H. Slavíková: František Vláčil točí Ďáblovu past [sken]
 • I. Soeldner: Ďáblova past [sken]


  9. března 2007

  Podstatného obohacení se dočkala nedávno otevřená galerie fotografií lokalit natáčení MARKETY LAZAROVÉ, kam byly doplněny fotografie tzv. Dohodového dubu z rozmezí 8 let, Šípkové stráně (místo poslední bitvy Kozlíkovy rodiny s královským hejtmanem) a unikátní letecký snímek rašeliniště Mrtvý luh, kde byly natočeny některé exteriéry pro Černoháj. Všem autorům fotografií děkuji za ochotný a nezištný souhlas k jejich publikování. V jednání jsou ještě další obrázky!


  7. března 2007

  Rozrostla se sbírka článků z dobového českého filmového tisku, tentokrát o texty, věnující se Vláčilovým režijním počátkům. Články Cesta za novým filmovým výrazem? a Vstup zakázán se věnují Vláčilem zpracované povídce PRONÁSLEDOVÁNÍ z filmu VSTUP ZAKÁZÁN, text V. Thieleho Film plný mládí, poesie a holubů přibližuje dokončovaný snímek HOLUBICE. O fotografie nejen z těchto článků byly také současně doplněny fotogalerie k filmům PRONÁSLEDOVÁNÍ a HOLUBICE.

  Následně publikuji výzvu, kterou se pokouším oslovit všechny technicky zdatné programátory internetových aplikací (nebo ty, kteří někoho podobného znají).

  Vážení,
  v roce 2005 vyvěsila na svých stránkách Nostalghia.cz text s názvem Výzva k vydání Markety Lazarové na DVD. K jejímu znění mají po přečtení čtenáři možnost připojit svůj "podpis", což je technicky zajištěno externím odkazem na free službu na zahraničním serveru petitionspot.com, který umožňuje vložení textu petice a nastavení parametrů "podpisů" (v tomto případě hlídání IP adresy, ověření mailu, následná "publikace" podepsaného i s jeho případným komentářem). Po nějakém čase bohužel provozovatel serveru petitionspot.com změnil nejen grafiku, což by až tolik nevadilo, ale spolu s tím také (pravděpodobně) kódování a meta tagy. Následně došlo v textu petice k vynechání znaků s českou diakritikou, což učinilo text na tomto serveru téměř nečitelným. Na stránkách Nostalghia.cz sice zůstal samozřejmě nezměněný, mnozí ale navštěvují jako první hned stránku na petitionspot.com. Pravidla tohoto serveru bohužel neumožňují žádným způsobem upravovat nejen text petice (např. záměnou za text bez české diakritiky), ale ani jeho kódování. Bohužel i mých několik pokusů o kontakt provozovatele serveru a domluvu nějakého řešení končilo vždy nezájmem druhé strany. Na jakékoliv podněty prostě nereagují.

  Chtěl bych ale text výzvy, i možnost ji stále "podepisovat", zachovat - jak všichni víme, Marketa na DVD stále není. Jedinou cestou se mi tak jeví umístit podobný "podpisový" formulář a následné výpisy signatářů na vlastní stránky Nostalghia.cz. Mé znalosti napsat kód takové stránky (se všemi výše zmíněnými funkcemi) jsou ale omezené, téměř nulové. Mezi českými free službami jsem také zatím neobjevil nic podobného. Proto se touto cestou snažím o jedno: neuměl by někdo pro Nostalghia.cz napsat kód takové stránky, případně alespoň někoho oslovit? Vše podstatné k tomu, jak by to mělo vypadat, jsem uvedl výše, pro jasnější představu je možné nahlédnout na stávající podobu "podpisové" verze. Další detaily mohu samozřejmě sdělit mailem. Vlastně ještě něco: nemám peníze na honorář. Pokud bych je měl, už jsem dávno někoho zaplatil :-)

  Petr Gajdošík
  Nostalghia.cz
  nostalghia@nostalghia.cz
  27. února 2007

  Podrobná analýza amerického DVD s filmem ADELHEID na stránkách DVDFreak je doplněním recenze Nostalghia.cz z října loňského roku.

  Doplnil jsem novou fotogalerii se (zatím) šesti fotografiemi z lokalit natáčení MARKETY LAZAROVÉ. Další fotky brzy přibudou...


  22. února 2007

  Od 1. března bude po celý měsíc ve foyeru pražského kina Světozor k vidění výstava filmových plakátů Zdeňka Zieglera, jednoho z našich nejoceňovanějších tvůrců v této oblasti. Zdeněk Ziegler, jenž se letos dožije 75 let, dnes působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Kolektivně vystavuje od roku 1964, samostatně od roku 1970. V letech 1963-1989 vytvořil dvě stě sedmdesát čtyři filmových plakátů, za něž získal řadu mezinárodních ocenění. Mj. je i autorem plakátů k některým filmům Františka Vláčila – MARKETA LAZAROVÁ, DÝM BRAMBOROVÉ NATĚ a STÍNY HORKÉHO LÉTA. Výstava je druhým podnikem dlouhodobého projektu kina Světozor s názvem "Zlatá éra českého filmového plakátu" (první výstava v prosinci roku 2006 představila tvorbu Petra Poše, mj. autora plakátu k filmu STÍN KAPRADINY). Foyer kina Světozor je otevřen denně od 12.30 do 22.00 hodin. Vláčilovské plakáty obou jmenovaných autorů jsou umístěny také na těchto stránkách v oddílu Galerie.

  Již v roce 2005 ohlášené vydání MARKETY LAZAROVÉ na DVD britské společnosti Second Run, které bylo později pod vlivem zpráv o možnosti získat přepisu filmu z negativu odloženo (detaily viz článek Marketa Lazarová ála Second Run), bylo před časem na stránkách Second Run opět zaktualizováno přiřazením březnového termínu vydání. Pokud se tak stane, bude britský disk sice prvním vydáním filmu na DVD, k jeho přepisu mají britští vydavatelé ale k dispozici zatím jediný existující zdroj - digitální betu z pozitivní kopie, jejíž srovnání s přepisem z negativu je k dispozici též na Nostalghia.cz. Zdá se, že britským "kolegům" došla s čekáním na možný přepis z negativu trpělivost. Upřímně řečeno: ani se jim nedivím...


  20. února 2007

  Na stránky doplněny skeny dvou článků z časopisu Film a doba z počátků režijní dráhy Františka Vláčila (z let 1959 a 1962) – krátká informace Bílá holubice o natáčení prvního Vláčilova dlouhého filmu a jeden z prvních velkých rozhovorů s lapidárním názvem Hovoříme s Františkem Vláčilem.

  Včera, 19. února 2007, uplynulo 83 let od narození Františka Vláčila.


  [2005] [2006] [2007] [2008–2019] [2020]

  [Archiv aktualit zrušených stránek o filmu MARKETA LAZAROVÁ] • * * *
  TOPlist


  © 2005-2024 Nostalghia.cz
  © 2005-2024 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]