TOPlist
Ingmar Bergman
Aktuality 2005

Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007 2008
13. října 2005

Již před časem ohlášená criterionská edice Pramene panny přinese vedle nového obrazového a digitálně restaurovaného přepisu také komentář Birgitt Steenové, rozhovor s herečkami Gunnel Linblomovou a Birgittou Peterssonovou a údajně ještě něco navíc :-) Vydání je ohlášeno na leden 2006.


16. září 2005

Několik novinek přinesli autoři právě dokončovaných oficiálních stránek Ingmara Bergmana www.ingmarbergman.se, o nichž jsem zde naposledy psal 1. července (viz níže):

 • Oficiální termín spuštění švédské verze stránek je stanoven na 30. září. Jejich anglická verze bude světu odhalena v lednu 2006.
 • Ve Švédsku vyšla kniha Fanny och Alexander: Ur Ingmar Bergmans arkiv och hemliga gömmor (Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2005), jejímž autorem je Maaret Koskinen. Kniha přináší detailní informace o tomto Bergmanově nejzamilovanějším filmu.
 • Poslední Bergmanův snímek Saraband (2003) byl vytvořen digitální technologií výhradně pro televizi. Podle autora by tedy neměl být prezentován jinak než v televizi. To přesto nebránilo pořadatelům několika přehlídek ve Velké Británii, USA nebo Francii předvést film i na velkém plátně.
 • Americký Criterion ohlásil práci na DVD s Bergmanovým filmem Pramen panny (1960).  14. září 2005

  K dnešku přináším o týden zpožděné recenze dvou posledních disků z Levných knih: Šepoty a výkřiky a Scény z manželského života.


  4. září 2005

  Pražské kino Ponrepo uvede v září Bergmanovy filmy Lesní jahody (6. 9.) a Scény z manželského života (9. 9.). Obě představení začínají vždy ve 20:00 hod.


  30. srpna 2005

  Nejnovějším bergmanovským DVD titulem na pultech prodejen Levné knihy je od konce srpna slavný "seriálový" snímek Scény z manželského života. Na disku je upravená celovečerní verze filmu o délce 163 min., další specifikace disku je obdobná jako u těch předchozích, včetně ceny 99,- Kč. Současně se definitivně potvrdilo, že mastery pro vydání Bergmanových filmů společnost Levné knihy nakupuje od Švédského filmového institutu (SFI), od nějž je přebírána i grafika obalů jednotlivých disků. Recenze dvou naposled vydaných DVD - Šepoty a výkřiky a Scény z manželského života by se měla na Nostalghia.cz objevit do konce tohoto týdne.
  9. srpna 2005

  Recenze dalšího českého DVD s filmem Ingmara Bergmana tentokrát přibližuje čerstvé vydání filmu Podzimní sonáta.

  Včera se ve firemních prodejnách Levných knih objevil další bergmanovský disk a to Šepoty a výkřiky. Recenzi ale vzhledem k delšímu volnu budu na Nostalghia.cz moci nabídnout až někdy v září. Stránky Petra Soukupa Zóna současně přinesly informaci, že Levné knihy chystají několik dalších disků s filmy Ingmara Bergmana.


  4. srpna 2005

  Na internetových stránkách společnosti Levné knihy se začalo inzerovat DVD s filmem Podzimní sonáta, které je ve vydavatelském plánu společnosti na letošní rok. Jak film na disku vypadá budu snad moci přiblížit v následujících dnech.


  21. července 2005

  Dnes vyšlo 29. číslo magazínu Reflex v němž je na stranách 18-20 rozhovor s herečkou Liv Ullmannovou, která obdržela cenu na filmovém festivalu v Karlových Varech. Internetová verze rozhovoru s názvem Stradivárky Ingmara Bergmana je k dispozici na webové prezentaci Reflexu.


  10. července 2005

  Zkušenosti čtenářů, připojené k recenzi DVD Lesní jahody a Mlčení byly dnes rozšířeny o nové poznatky. Podle všeho se zdá, že Levné knihy svůj chvályhodný ediční počin realizovaly nestandardním authoringem, v důsledku čehož mohou některé přehrávače tato DVD ignorovat.


  1. července 2005

  Ingmar Bergman Foundation zveřejnila podrobnější informace o podobě chystaných Bergmanových stránek (viz níže zpráva z 31. května 2005). Dvojjazyčný sajt (asi švédština a angličtina) bude rozdělen do pěti hlavních sekcí: Cinema - detailní informace o všech filmech, na nichž se Bergman podílel jako režisér, scénárista či producent, včetně videoukázek a původních materiálů ze soukromého archivu; Theatre - podrobnosti o více než 170 divadelních představeních, režírovaných Bergmanem, včetně rozhlasových a televizních projektů; Writings - Bergmanova literární činnost, scénáře, povídky, hry, autobiografie ad.; Universe - část zabývající se tématy filmů a her, výběrem herců a prací s nimi, Mistrovými postupy přípravy filmů, natáčecími lokalitami, využitím rodinných motivů ap.; Timeline - všechny podstatné milníky Bergmanova života.

  V září vyjde v amsterdamském universitním nakladatelství Amsterdam University Press kniha Birgitty Steeneové Ingmar Bergman: A Reference Guide, nabízející detailní bergmanovskou filmografii, bibliografii i chronologii událostí Bergmanova života a tvorby. Detaily si lze přečíst ZDE. Nicméně cena skoro 63 Euro je omračující...


  13. června 2005

  Recenze DVD s filmy Lesní jahody a Mlčení byla dnes doplněna o e-mailové ohlasy a zkušenosti čtenářů s těmito disky.


  7. června 2005

  Ve čtvrtek 2. června 2005 byly v prodejnách společnosti Levné knihy uvedeny na český trh dvě zbrusu nová DVD s Bergmanovými filmy Lesní jahody a Mlčení. Uvedený link vás nasměruje na krátké recenze obou disků.


  31. května 2005

  Švédská Ingmar Bergman Foundation ohlásila vznik oficiálních stránek Ingmara Bergmana, které budou v září tohoto roku spuštěny na adrese www.ingmarbergman.se. Materiál, který bude zdrojem informací, pochází povícero z Mistrova soukromého archivu, jenž před časem předal do péče Švédského filmového institutu (viz zpráva z 20. srpna 2003). Internetové prezentace se tak dočkají filmy, scénáře, zvukové soubory, fotografie i textové dokumenty, které vznikly za několik desetiletí Bergmanovy aktivní umělecké tvorby. Mnohé materiály zde budou publikovány vůbec poprvé (např. raritní dokumenty, které si Bergman sám natáčel v průběhu natáčení filmů na ruční kameru). Podle Jana Holmberga z Bergmanovy nadace "půjde o zatím nejkompletnější prezentaci myšlení a tvorby jednotlivé umělecké osobnosti vůbec". Na uvedené internetové adrese se zatím nachází jen úvodní informace o vzniku projektu, loga sponzorů a link ke stažení screensaveru, který tvoří citáty Ingmara Bergmana, kombinované s výroky hrdinů z jeho filmů (v angličtině). Úplný název celého internetového projektu zní "Ingmar Bergman: Face to Face" a pozoruhodné je, že vedle obou výše zmíněných institucí se na projketu podílí také The Bank of Sweden.
  V této souvislosti mě tak trochu napadá, že by třeba mohla Česká národní banka zaplatit podobný projekt ke zpřístupnění díla Františka Vláčila. Když už nám jsou odepřena DVD s jeho filmy... :-)

  Ingmar Bergman: Face To Face


  Stránky Zóna před několika dny publikovaly pozoruhodnou informaci, že ve společnosti Levné knihy se vedle již vydaných DVD s filmy Sedmá pečeť a Fanny a Alexander, a ohlášeného DVD se snímkem Lesní jahody, připravují ještě čtyři další Bergmanovy filmy: Mlčení, Šepoty a výkřiky, Scény z manželského života a Podzimní sonáta. Světe div se...


  28. dubna 2005

  Úspěšnou komedii o milostných vztazích z roku 1955 Úsměvy letní noci uvede pražské archivní kino Ponrepo v pondělí 16. května od 20:00 hod. 31. května tamtéž pak bude uveden Pramen panny (1960). Vstup jen pro držitele průkazů kina Ponrepo.


  25. dubna 2005

  Recenze českého DVD s filmem Fanny a Alexander z produkce společnosti Levné knihy.


  19. dubna 2005

  Recenze opraveného vydání DVD se Sedmou pečetí z produkce společnosti Levné knihy.


  14. dubna 2005

  Už to tak vypadá, že způsobem, jakým na konci roku 2004 vypravila firma Levné knihy do světa DVD se Sedmou pečetí, uvedla stejně potichu na trh jeho "remasterovanou" verzi, která se prodává v prodejnách Levné knihy ve stejných obalech, jen podle některých zpráv na celofánovém přebalu může být nálepka "remasterováno". Podle mých dosavadních informací je film na DVD v koukatelné kvalitě a s vypínatelnými titulky (!), zvukem pouze v DD 2.0 (došlo tedy k vypuštění zvukové stopy DD 5.1), chybí fotogalerie (která na první verzi je), obal ale zůstal asi původní, neboť údajně uvádí mylné informace o specifikaci disku. Nicméně určité vodítko při nákupu zájemce má (to aby si byl jistý, že kupuje verzi opravenou), ale nevím jak půjde uplatnit u do fólie zataveného balení. Střed vlastního disku obsahuje vždy určité kódové informace o lisované sérii ap. Starší vadné vydání tam má následující údaje: PC1605 a pak kód DVD5 UM 141204. Nové "remasterované" vydání má mít na středu (nutno se dívat z té strany, kde není potisk) DVD5 LK0219-9, malými písmeny IFPI LD02 a R32407. Všechny tyto informace zatím mám jen z ohlasů čtenářů nostalghia.cz, osobní zkušenost s novou "verzí" budu moci snad nabídnout za pár dní. Každopádně pokud tomu tak je, tak se první verze DVD Sedmé pečeti (recenze) rázem posouvá z kategorie "DVD hnus" do kategorie "DVD rarita", za pár let možná se sběratelskou hodnotou :-))))


  3. dubna 2005

  V poslední březnový den se na pulty prodejen Levné knihy konečně dostalo dlouho ohlášené a očekávané vydání Bergmanova snímku Fanny a Alexander. Za tradiční "firemní" cenu 99,- Kč zájemce obdrží disk se 181 minutovou verzí filmu, bonusovým rozhovorem s producentem Jörnem Donnerem, který je kupodivu otitulkovaný a dvěma rozhovory - s režisérem Ingmarem Bergmanem a - kdoví proč - Nilsem Sundgrenem -, které jsou neotitulkované. Disk jsem zatím neměl v ruce, takže lze soudit jen podle internetových zdrojů: kvalita obrazu průměrná, snad v 1.66:1, původní zvuk v DD 2.0, české titulky. Na stránkách vydavatele se žádné další podstatné podrobnosti nedočtete. Jakmile budu o disku vědět něco bližšího (neb se v mém nejbližším okolí žádná z prodejen Levné knihy nevyskytuje), bude to na těchto stránkách samozřejmě obratem vyvěšeno.


  14. března 2005

  Nová recenze DVD s filmem Pramen panny z produkce britské společnosti Tartan.


  7. února 2005

  Na serveru DVD edice jsou tři bergmanovská DVD z produkce Levných knih označena jako "Ingmar Bergman Collection". Podle těchto stránek by měla být všechna tři DVD distribuována od 15. února též společně jako trojpack za 295,- Kč. Únorové vydání zbývajících dvou disků (připomínám, že Sedmá pečeť vyšla v prosinci) zmiňuje i diskusní server Okoun.cz. Oba dva zdroje ale udávají zcela nesmyslné údaje o anglickém zvuku všech tří filmů, v případě stránek DVD edice jsou zavádějící i náhledy obalů, které jsou převzaty ze zahraničních vydání. A co tyto stránky myslí pod údajem "Zvuk: DD 2.0: anglicky, česky" (viz) už mi není jasné vůbec :-) [Za upozornění na internetové zdroje děkuji Petrovi ze Zóny.]

  Osobitou recenzi levnoknihového vydání Sedmé pečeti si můžete přečíst i na blogu Aléziho kyklop, což zde připomínám i přesto, že Kyklopův pohled je diametrálně odlišný od mého názoru, vyjádřeného v lednové recenzi. K tomu ještě dodávám, že Kyklopem použité kvalitní ilustrační fotografie nepocházejí z českého DVD...


  5. února 2005

  K mé beztak špatné náladě posledních týdnů přispěla nyní další "levnoknihová" zpráva: po tristním DVD se Sedmou pečetí a po ohlášeném a zatím nevydaném disku s filmem Fanny a Alexandr by se v prodejnách Levných knih mělo objevit další mistrovské Bergmanovo dílo - Lesní jahody. Že by bergmanovská tragédie pokračovala?


  21. ledna 2005

  Starší Bergmanův snímek Než se rozední (1958) uvede pražské Ponrepo v pátek 11. února od 20:00 hod. Vstup možný jen s průkazkou kina Ponrepo.


  12. ledna 2005

  K dnešnímu dni byla publikována recenze prvního českého DVD s filmem Ingmara Bergmana, s klasickou Sedmou pečetí z roku 1957, kterou na DVD uvedla na náš trh v prosinci 2004 společnost Levné knihy (viz níže zpráva z 27. 12. 2004).  Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007 2008
  top  © 2002-2024 Nostalghia.cz
  © 2002-2024 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]